20. srpna 2011 15:18 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Američtí turisté byli v Íránu odsouzeni na 8 let

Trojice Američanů  zadržovaných v Íránu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Trojice Američanů zadržovaných v Íránu. | foto: Reuters

TEHERÁN Íránský soud poslal na osm let do vězení americké občany, které Íránci zadrželi před dvěma lety na hranici s Irákem pro údajnou špionáž.

Ze tří původně zadržených Američanů byli u soudu jenom dva muži; ženu Írán propustil loni pro zdravotní důvody zpět do USA. Informovala o tom v sobotu s odvoláním na íránskou televizi agentura AFP.

Sarah Shourdová a Shane Bauer v obětí se svými matkami v Teheránu. Záběry íránské televize.

V Íránu jsou stále Shane Bauer a Josh Fattal. Oběma je 29 let. Jejich společnice Sarah Shourdová byla loni ze zdravotních důvodů propuštěna na kauci a byla souzena v nepřítomnosti.

V rozsudku se dle televize uvádí, že Američané byli potrestáni třemi lety vězení za ilegální vstup do Íránu a pěti lety za špionáž ve prospěch americké agentury.

Televizní zpráva ani agentura AFP nehovoří o tom, kdy byl rozsudek vynesen. Soud proces ukončil 31. července a podle íránského zákona měl poté rozsudek padnout do týdne, což se ale v Íránu ne vždy dodržuje.

Právník Američanů ve čtvrtek sdělil agentuře AFP, že o verdiktu nebyl informován. Při posledním soudním stání vyjádřil naději, že oba muži budou propuštěni, a totéž naznačil 6. srpna íránský ministr zahraničí Alí Akbar Sálehí.

Obhajoba a také USA marně tvrdily, že trojice netušila, že je na íránském území, protože byla v místech, kde je hranice špatně značena. Odsouzení trvají na tom, že byli nevinní turisté na výletě po iráckých horách. Íránci je zatkli 31. července 2009.

ČTK, Lidovky.cz