2. července 2009 7:38 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Američtí vojáci zahájili ofenzívu proti baště Talibanu v Afghánistánu

Američtí vojáci v Afhánistánu na jihu země.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Američtí vojáci v Afhánistánu na jihu země. | foto: AFP

KÁBUL Americká námořní pěchota dnes za pomoci vrtulníků zahájila ofenzivu v údolí řeky Hílmand na jihu Afghánistánu. Informovala o tom světová média. Jde o první velkou operaci v rámci nové americké strategie pro Afghánistán, jejímž cílem je stabilizovat situaci v této zemi. Do operace se zapojilo 4000 příslušníků námořní pěchoty. Jde o část posil, které do Afghánistánu letos vyslal americký prezident Barack Obama.

Vojáci mají v provincii Hílmand, zejména v údolí stejnojmenné řeky, spolu se svými afghánskými kolegy zasáhnout proti příslušníkům militantního hnutí Taliban, jenž zde upevnilo své pozice. Jejich úkolem bude také proniknout do oblastí, kde nejsou přítomni vojáci NATO. Na řadě z těchto míst talibové vytlačili místní policii a úředníky a sami se chopili moci. Profitují z obchodu s opiem, jež pochází z maku pěstovaného na polích kolem řeky Hílmand.

Vojáci by měli žít mezi místními obyvateli
Američtí vojáci mají na určených místech v těchto oblastech vybudovat malé základny a žít mezi místním obyvatelstvem. Místo na pronásledování povstalců se soustředí na ochranu civilistů před bojovníky Talibanu nebo na obnovu místní správy. Budou se setkávat s místními předáky a hovořit s nimi o tom, co tamní lidé potřebují a pomáhat jim s tím, uvedl mluvčí námořní pěchoty Bill Pelletier. "Nechceme, aby se na nás lidé v provincii Hílmand dívali jako na nepřátele, my je chceme před nepřítelem chránit," dodal Pelletier.

Američtí vojáci v Afhánistánu na jihu země.

USA a jejich spojenci se v provincii Hílmand, jejíž některé části jsou považovány za baštu Talibanu, situaci snaží uklidnit před srpnovými prezidentskými volbami. O hlasy zdejších Paštunů se chce ucházet nynější prezident Hamíd Karzáí, který sám pochází z vlivné rodiny jednoho z nejmocnějších paštunských kmenů.


Američané ve své strategii předpokládají, že většina lidí v provincii Hílmand s Talibanem, který zde nastolil striktní pravidla radikálního islámu, nesouhlasí. Domnívají se, že místní lidé si přejí, aby nad jejich územím měla kontrolu afghánská vláda a že Taliban začali podporovat proto, že je nikdo jiný nechránil.

Počet vojáků se do konce roku zvýší na 68 tisíc
Působení Talibanu v Afghánistánu a sousedním Pákistánu je podle amerického prezidenta Obamy největší hrozbou pro bezpečnost Spojených států. V březnu proto zveřejnil novou strategii pro Afghánistán. Počet amerických vojáků v Afghánistánu se má letos zvýšit z 32.000 na počátku roku na 68.000 ke konci roku.

Američtí vojáci v Afhánistánu na jihu země.

USA se místo konvenční války mají více zaměřovat na cílený boj proti povstalcům a na ochranu civilistů. Nový velitel jednotek Spojených států a NATO v Afghánistánu Stanley McChrystal uvedl, že zahraniční jednotky musejí "lidi přesvědčovat, ne střílet. Opakovaně slíbil, že podnikne kroky k omezení ztrát na straně afghánského civilního obyvatelstva. Tyto případy Afghánce rozčilují a podkopávají jejich důvěru v příslušníky zahraničních jednotek.
ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!