20. dubna 2015 16:32, aktualizováno  16:56 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Američtí vojenští instruktoři zahájili výcvik ukrajinských jednotek

Ukrajinský prezident Petro Porošenko se účastní společného vojenského cvičení... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ukrajinský prezident Petro Porošenko se účastní společného vojenského cvičení... | foto: Reuters

KYJEV Na západě Ukrajiny v pondělí začalo společné cvičení ukrajinských vojáků a amerických výsadkářů. Informovala o tom agentura Ukrinform. Manévry, do kterých se vedle asi 300 Američanů postupně zapojí 900 ukrajinských vojáků, ostře kritizovala Moskva. Podle ní cvičení může ještě více vyhrotit již tak napjatou situaci v zemi.

Výcvik vojáků ve vojenského prostoru Javoriv u Lvova nedaleko polských hranic potrvá asi šest měsíců. Ukrajinský prezident Petro Porošenko v úvodním projevu prohlásil, že ozbrojené síly země musí být přebudovány od základu, aby byly schopné čelit zahraničním hrozbám.

„Většina ukrajinských účastníků zde prošla obtížnými zkouškami na frontě,“ řekl Porošenko. Válka na východě není podle něj jen bojem o nezávislost Ukrajiny, ale bojem o svobodu a demokracii Evropy a světa.

„Tato válka rozhodne, zda zákony a mezinárodní právo bude mít ve světě význam, zda budou hranice nedotknutelné a zda někdo může bezdůvodně použít sílu, aniž by byl potrestán,“ řekl Porošenko.

Cílem cvičení nazvaného Fearless Guardian-2015 (Nebojácný ochránce) je podle americké armády bojový výcvik a zvýšení profesionality a odbornosti vojáků.

Na východě Ukrajiny mezitím i přes příměří pokračují srážky mezi vojáky a proruskými separatisty. Boje v Donbasu si doposud vyžádaly více než 6000 obětí.

Společné vojenské cvičení ukrajinských a amerických vojáků.

Společné vojenské cvičení ukrajinských a amerických vojáků.

Lidovky.cz, ČTK