Neděle 1. října 2023, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

‚Santo, přines munici.‘ Kongresman zveřejnil vánoční fotku se zbraněmi, pár dní po masakru v Michiganu

Americký kongresman Thomas Massie se svou rodinou (4. prosince 2021) foto: Reuters

Americký kongresman Thomas Massie v sobotu zveřejnil na Twitteru netradiční vánoční fotku. Na ní je sice v pozadí nazdobený stromeček, ale veškerou pozornost poutají zbraně, které drží v rukou kongresmanovi nejbližší. Fotku, která vyvolala značnou kritiku, Massie zveřejnil jen pár dní poté, co patnáctiletý chlapec zastřelil na střední škole v Michiganu čtyři studenty.
  13:48

„Veselé Vánoce! Ps: Santo, přines prosím munici,“ napsal na Twitteru v sobotu republikánský politik Thomas Massie z Kentucky.

Fotka spustila na Twitteru vlnu kritiky. Například uživatel gritz přirovnal fotku Massieho k fotografii, na které jsou bojovníci Islámského státu. Pod ní další z debatujících napsal, že fotka vpravo vlastně je vlastně méně strašidelná než ta vlevo. 

„Truchlíme nad smrtí čtyř vzácných dětí, které šly do školy jen proto, aby je zavraždil spolužák, a vy zveřejníte tohle?“ podivuje se nad kongresmanem žena v odpovědi na jeho příspěvek.

Fotku Massie totiž zveřejnil jen pár dní poté, co v úterý patnáctiletý Ethan Crumbley zastřelil na škole v obci Oxford severně od Detroitu čtyři studenty, dalších sedm lidí utrpělo zranění. Crumbley je obviněn z čtyřnásobné vraždy, terorismu a dalších trestných činů. Policisté stíhají i jeho rodiče, kteří mu poloautomatickou pistoli použitou při útoku koupili minulý týden k Vánocům.

Crumbleyovi ignorovali varovná znamení, a to i v den střelby. Ethanova matka podle dosavadních zjištění nereagovala na upozornění školy, když si její syn při vyučování vyhledával na internetu přes mobilní telefon náboje. Svému synovi místo toho napsala: „Nejsem na tebe naštvaná. Musíš se naučit dělat to tak, aby tě nenachytali.“

Vypadají, jako by skórovali touchdown, ostudné, zní kritika

Podle agentury Reuters, která o kontroverzní fotografii informovala, střelné zbraně připomínají kulomet M60, poloautomatickou pušku AR-15 a samopal Thompson. „Některé poloautomatické zbraně jsou vyrobeny tak, aby vypadaly téměř stejně jako plně automatické zbraně, jako jsou kulomety. Podle amerických zákonů slouží zbraně jako kulomety pouze armádě, donucovacím orgánům a civilistům, kteří mají speciální licence pro zbraně vyrobené před květnem 1986,“ upřesnila agentura. 

Americký demokrat John Yarmuth, který předsedá rozpočtovému výboru Sněmovny reprezentantů, příspěvek Massieho odsoudil.

„Jsem dost starý na to, abych si pamatoval, jak republikáni křičeli, že je necitlivé pokoušet se chránit lidi před násilím se zbraněmi po tragédii,“ napsal na Twitteru Yarmuth, který v dalším příspěvku dodal: „Slibuji, že ne každý v Kentucky je necitlivý kr*tén.“

Fotografie si však našla i své příznivce. „Nemám vyšinutý mozek levičáka. Může mi někdo proto vysvětlit, jak lidé přišli na to, že za střelbu ve škole v Michiganu může Thomas Massie, protože sdílel fotku jeho a jeho rodiny, na níž drží legální střelné zbraně?“ napsala na Twitteru americká aktivistka a spisovatelka Candace Owens, jejíž příspěvěk sdílel i sám Massie. 

Úterní smrtelný incident opět vyvolal divoké debaty o bezpečnosti ve školách, kontrole zbraní a právech vlastnit zbraň. Střelba na škole Oxford High School byla nejsmrtelnějším letošním incidentem tohoto druhu. Deník The Washington Post od začátku roku eviduje 34 případů střelby na amerických školách, což je nejvyšší roční součet v jeho databázi, která sahá do roku 1999. 

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!