Pátek 9. prosince 2022, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Po Floridě Ian udeřil na Jižní Karolínu, bez proudu je téměř 200 tisíc lidí

Svět

  21:12aktualizováno  30. září 20:54
Bouře Ian dorazila k pobřeží Jižní Karolíny jako hurikán prvního stupně s rychlostí větru 136 kilometrů v hodině. Bez proudu je podle monitorovacího serveru PowerOutage přes 180 tisíc odběratelů. Prezident Joe Biden tam vyhlásil stav nouze. Na rozdíl od Floridy, kde Ian udeřil výrazně větší silou, úřady nenařídily plošnou evakuaci. Domovy však opustili lidé v nejvíce rizikových záplavových oblastech.

Hurikán Ian zasáhl Jižní Karolínu poblíž měst Georgetown a Charleston. Pro Charleston představuje vysokou hrozbu, jelikož podle odborné zprávy z roku 2020 je 90 procent tamních obytných nemovitostí „zranitelných“ vůči povodním, uvedla stanice ABC.

Bouře s sebou kromě větru nese i přívalové deště a bouřlivý oceánský příliv. Hladina moře se v nejvíce zasažených oblastech může zvednout až o dva metry. V místech dále od středu hurikánu je také riziko vzniku tornád.

„Škody byly zatím malé, máme nějaké spadané stromy a místní záplavy. Čekáme, že budou narůstat,“ řekl na tiskové konferenci kolem 19:00 SELČ Kim Stenson, ředitel divize krizového řízení pro Jižní Karolínu. „Podmínky jsou takové, že ohrožují na životě. Zatím ale nemáme žádné zprávy o obětech,“ řekl guvernér McMaster.

Nyní se hurikán posouvá rychlostí asi 22 kilometrů za hodinu severním směrem napříč Jižní Karolínou k Severní Karolíně.

Ve čtvrtek udeřil Ian na Floridě silou hurikánu čtvrtého stupně a způsobil značné materiální škody. Floridský guvernér Ron DeSantis uvedl, že ve čtvrtek bylo provedeno nejméně 700 záchranných akcí, většinou leteckých, na kterých se podílela americká pobřežní stráž, Národní garda a městské pátrací a záchranné týmy. Tropická bouře podle něj způsobila státu „historické škody“, dvě města okresu Lee označil za zdevastovaná.

„Nemám potvrzená čísla, ale vím určitě, že počet úmrtí je ve stovkách. Máme tisíce lidí, kteří čekají na záchranu,“ řekl stanici ABC šerif okresu Lee Carmine Marceno.

Ian ve středu udeřil na západní pobřeží Floridy poblíž města Fort Myers silou hurikánu čtvrtého stupně z pěti s vichrem dosahujícím rychlosti 241 kilometrů v hodině. Živel pustošil poloostrovní stát, přičemž zeslábl na tropickou bouři. Nad Atlantikem ale pak zesílil na hurikán prvního stupně.

Kolik lidi v důsledku bouře na Floridě zemřelo, není zatím jasné. Agentura AP píše o nejméně šesti mrtvých, včetně dvou lidí, kteří se v autě převrátili do zaplaveného příkopu. Televize CNN píše o 19 mrtvých po celé Floridě, zejména však v okresech Charlotte a Lee.

Americký prezident Joe Biden ve čtvrtek uvedl, že by Ian mohl být nejvíce smrtícím hurikánem ve floridské historii. „Čísla jsou zatím nejasná, ale slyšíme první zprávy o tom, že by mohlo jít o značné ztráty na životech,“ dodal s tím, že na Floridě „bylo připraveno největší množství záchranného personálu v nedávné historii“.

Rozsah zkázy je patrný například z leteckých záběrů, které na Twitteru zveřejnil šerif okresu Lee Carmine Marceno. Starosta Fort Myers Kevin Anderson hurikán popsal jako „hrůzostrašný“. „Stačí se podívat na lodě. Jsou to velké lodě a házelo to s nimi, jako kdyby to byly hračky,“ řekl, když stál mezi troskami.

Ve městě mrtví hlášeni nebyli, asi 200 lidí bylo podle tamních úřadů zachráněno. Dodávky proudu se budou obnovovat postupně. Asi 80 procent města je stále bez elektřiny.

„Dokud se nám nepodaří vyklidit silnice a zajistit elektrické vedení, byl bych opravdu rád, kdyby lidé zůstali doma. Není to tam bezpečné. Stále jsou tam stromy, které mohou spadnout. Mnohokrát se stává, že po hurikánu je více úmrtí, a to kvůli padajícím stromům... (a) lidem, kteří narazí do elektrického vedení,“ poznamenal starosta.

Šéf Bílého domu dodal, že Floridu navštíví „až to podmínky dovolí“. Federální vláda podle něj pokryje „100 procent výdajů, které Florida vydá v reakci na tuto mimořádnou událost“. Obyvatelé postižených oblastí mohou podle něj žádat až 37 900 dolarů (950 153 korun) na opravy domů a dalších 37 900 dolarů za ztrátu věcí, jako jsou auta nebo jiný osobní majetek.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat