Středa 18. května 2022, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Amfory bez řasy? Putin v Rusku budí posměch

Svět

  9:56
MOSKVA - Poslední počin ruského premiéra Vladimira Putina, který po ponoření do vln Černého moře u někdejší starověké osady Fanagoria hned našel dvě antické amfory, budí na ruském internetu spíše posměch než obdiv.

Premiér a jeho archeologická trofej. Diváci žasnou. foto: ČTK/AP

"Dvě amfory ze šestého století překvapivě našly v hloubce dvou metrů ruského premiéra s dýchacím přístrojem," zní jeden z vtípků.

Blogeři se pozastavují nad tím, že nádoby ani po 15 stoletích na mořském dnu neobrostly řasami a korýši, ale vypadaly jako "čisťounké muzejní exempláře". A přeci po tak dlouhém pobytu ve vodě nelze hliněné džbány nosit za ucha, jak učinil Putin, protože by se hned utrhla.

FOTOGALERIE: VŠEUMĚL PUTIN

Putinův nález rozšíří již beztak bohaté sbírky, které už premiérovi zkušenější kolegové na místě metropole dávného Bosporského císařství našli.

Premiérův nález prý připomíná jednu sovětskou filmovou komedii, v níž hrdina při rybaření s klientem tajně pod hladinou napichuje na háček předem zakoupenou rybu.

NÁLEZ ZE 6. STOLETÍ

Sám premiér poté, co se vynořil z moře u Tamanského poloostrova i s antickým nádobím v rukou, tvrdil, že amfory na něj čekaly na dně už od 6. století. "Samozřejmě, chlapi mi ukázali, kde by bylo nejlepší se ponořit," poznamenal na adresu archeologického doprovodu. Už dříve Putin své četné úspěchy v mnoha rolích objasňoval prostě tím, že je "člověk štěstěny".

"Chlapi mi ukázali, kde se ponořit"
Ale podle blogera Arkadije Babčenka premiér vypráví pohádky. "Na Tamanský poloostrov jsem roky jezdil s archeologickými expedicemi. Vše je tam už prozkoumáno, překopáno a proplaváno. Amfor je tam skutečně plný vagon, ale pod pískem. Za 1500 let je písek nemůže nezanést. Ale přijede Vova (zdrobnělina od Vladimir) a na nejnavštěvovanějším místě, v hloubce pár metrů, hned najde dvě amfory. Bez jediné škeble a řasy.


Nezasypané pískem. Nepovšimnuté turisty, hledači pokladů, archeology..." "Takové úspěchy řídících kádrů se zpravidla musejí velice pečlivě připravit. Ale s pořádáním úspěchů se ještě za sovětských dob podařilo nahromadit obrovské zkušenosti," prohlásil politolog Stanislav Belkovskij v radiu Kommersant. Zatímco sovětští vůdci dokázali i v pořádně rozjařeném stavu zasáhnout lovenou zvěř i na obrovské vzdálenosti, za Putina se tyto technologie rozšířily i do dalších sfér.

Situace dospěla tak daleko, že premiéra se musel zastat i hlavní expert archeologického ústavu akademie věd. "Fanagoria je největší středisko antické civilizace na jihu Ruska. To, že tam našel amfory, není nic neobvyklého. Měl štěstí. Ale je to místo, kde se nedá něco nenajít," tvrdí Gennadij Košelenko.

Autoři: ,

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Mohlo by vás zajímat