Neděle 26. ledna 2020svátek má Zora 0 °C zataženo Předplatné LN
28. října 2015 19:33 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Amnesty International: Austrálie platí pašerákům lidí, aby se vrátili, odkud připluli

Loď s uprchlíky dorazila do Řecka. Jedna část cesty končí | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Loď s uprchlíky dorazila do Řecka. Jedna část cesty končí | foto: Reuters

CANBERRA Mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI) tvrdí, že má důkazy svědčící o tom, že australští představitelé platí pašerákům lidí, aby se se svými plavidly vrátili, odkud vypluli. Navíc prý vyhrožují žadatelům o azyl. Austrálie je známá tím, že uplatňuje velmi přísná protiimigrační opatření, ale podobná obvinění vláda odmítá, uvedla britská BBC.

Amnesty International ve své nové zprávě hovoří o dvou incidentech z května a července, při kterých byly přímo ohroženy životy žadatelů o azyl. Do prosperující Austrálie se pokouší dostat mnoho migrantů z chudších asijských zemí, především z Afghánistánu, Srí Lanky, Iráku a Íránu. Zpravidla volí cestu lodí z Indonésie.

Vláda zavedla ve snaze odradit uprchlíky od nebezpečné cesty po moři do Austrálie přísnou azylovou politiku. Lodě posílá zpět na místa, odkud vypluly. Všem běžencům, kterým se povedlo do Austrálie na lodích dostat, znemožňuje se v zemi usadit. Zadržuje je v táborech v ostrovních státech Papua-Nová Guinea a Nauru. Mohou se pak buď vrátit do vlasti, žít trvale v uprchlickém táboře, nebo se usídlit v Kambodži, s níž má Austrálie příslušnou dohodu.

Cena za návrat: 780 tisíc korun

Zástupci AI nyní vyzývají k veřejnému vyšetřování australských operací zaměřených na ochranu hranic a na zastavování lodí z migranty. K prvnímu z incidentů došlo podle AI 17. května, kdy byla zachycena loď s 65 cestujícími a šesti členy posádky, která byla následně poslána zpět do Indonésie. Mezinárodní organizace vyslechla všechny na palubě a zjistila, že australští představitelé údajně posádce zaplatili přes 32 tisíc dolarů (přes 780 tisíc Kč).

Cestující museli tehdy opustit svou loď a nasednout do dvou menších vratkých plavidel, z nichž se jedno potopilo poblíž ostrova v indonéských vodách. Lidem na palubě se ale podařilo doplavat do bezpečí.

Ve zprávě AI se rovněž hovoří o dalším incidentu z 25. července, kdy údajně dostala zaplaceno jiná posádka lodi, která pašovala migranty do Austrálie. Plavidlo se muselo opět vrátit do Indonésie.

ČTK
Premium

Zoufale jsme se snažili postřeleného muže zachránit, líčí lékař z Ostravy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hrudní chirurg Marcel Mitták z Fakultní nemocnice Ostrava se snažil s týmem zdravotníků zachránit jednoho z těžce...

Premium

Na Gottově pohřbu jsem se bál, že spáchám atentát na Zemana, říká Strach

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Každý se ho ptá na Anděla Páně 3. Jiří Strach ale trpělivě vysvětluje, že to nezáleží jen na něm. „Rozhodujeme o tom...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...