Středa 31. května 2023, svátek má Kamila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Sobecký Západ používá dvojí metr, odsoudila Amnesty přístup k lidským právům

Aktivisté v centru Prahy při protestu proti lidským otrokům foto:  Petr Topič, MAFRA

Lidskoprávní organizace Amnesty International (AI) odsoudila dvojí metr západních zemí, které podle ní rázně reagují na ruskou invazi na Ukrajinu, ale v otázkách porušování lidských práv na Blízkém východě zůstávají „vlažné“. Organizace ve výroční zprávě, kterou zveřejnila v úterý, označila podporu západních zemí za selektivní a sobeckou.
  18:36

„Otevřené dveře EU pro ukrajinské uprchlíky prchající před ruskou agresí zůstaly pro uprchlíky prchající před válkou a represemi v Afghánistánu a Sýrii zavřené,“ vytýká státům AI ve své výroční zprávě, která analyzuje případy porušování a zneužívání lidských práv po celém světě.

Organizace kritizuje také Spojené státy. „Od září 2021 do května 2022 USA vyhostily více než 25 tisíc Haiťanů. Mnoho z nich zadržely a vystavily mučení a jinému špatnému zacházení,“ uvádí zpráva, podle které tyto případy potvrzují, že podpora lidských práv Západu je selektivní a sobecká.

Dvojí přístup Západu, který se prohloubil během pandemie koronaviru a války na Ukrajině, se podle organizace projevuje také mlčením při porušování lidských práv v Saúdské Arábii a Egyptě a nedůslednou reakcí na jiné útoky na lidská práva.

Aya Majzoubová, zástupkyně ředitele AI pro Střední východ a severní Afriku, na úterní tiskové konferenci v Bejrútu ocenila, že mezinárodní společenství odsoudilo ruskou invazi na Ukrajinu. Takto silná reakce podle ní však chyběla během dvanácti let trvající občanské války v Sýrii.

„Udržovalo to kulturu beztrestnosti a posilovalo Putina v páchání zločinů, kterých se dopouštěl na Ukrajině,“ řekla pro agenturu AP.

Autor:

Chutnější voda: Přihlaste se do testování filtračních konvic
Chutnější voda: Přihlaste se do testování filtračních konvic

Kupujete domů balenou vodu? Chutnou kohoutkovou vodu si můžete dopřát každý den díky filtrační konvici. Nejste si nákupem jistí? Pak se přihlaste...