Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Svět

Počet poprav loni stoupl k 900. Nejčastěji za drogy a v Íránu, uvádí Amnesty

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Profimedia.cz

Počet prokazatelných poprav ve světě v loňském roce dosáhl čísla 883, uvádějí statistiky Amnesty International. Organizace o tom informovala v tiskové zprávě. Drtivá většina trestů smrti byla vykonána na Blízkém východě a v severní Africe.
  15:14

Amnesty International zároveň uvádí, že zveřejněná statistika nezahrnuje údaje z Číny, která počty popravených dlouhodobě tají. „Odhaduje se, že právě v Číně zemřou rukou státu ročně tisíce lidí,“ píše organizace.

Oproti roku 2021 se počet vykonaných trestů smrti zvýšil o více než polovinu (53 procent). Nárůst je tak patrný druhý rok po sobě.

„Téměř 40 % všech známých poprav bylo vykonáno za drogové trestné činy. Důležité je, že tímto bezcitným trestem jsou často neúměrně postiženi lidé ze znevýhodněného prostředí,“ řekla šéfka Amnesty Agnès Callamardová.

„Za děsivým nárůstem počtu popravených přitom stojí zejména tři země – Írán (576 popravených), Egypt (24 popravených) a Saúdská Arábie (196 popravených, nejvíce za 30 let). Tyto státy dohromady vykonaly 90 % všech evidovaných trestů smrti. V mnoha případech se tamní vládnoucí představitelé touto cestou zbavovali svých politických odpůrců,“ dodává Amnesty.

Uvádí také, že mezinárodní právo zakazuje státům veřejné popravy. Ty byly loni vykonávány v Afghánistánu a Íránu. Tam také popravili nejméně pět nezletilých.

Například v Japonsku, Maledivách a USA – byli na základě rozsudku smrti zabiti lidé s psychickými poruchami. V 16 zemích byly rozsudky smrti vyneseny na základě neférového soudního procesu, Egypt, Írán, Saudská Arábie a Jemen dokonce popravovaly své občany na základě přiznání vynucených mučením.

Někde popravy úplně zrušily

Amnesty dále uvádí, že v některých zemí od poprav zcela upustili. Například Kazachstán, Papua-Nová Guinea, Sierra Leone a Středoafrická republika popravy zcela zrušily, Rovníková Guinea a Zambie vyloučily trest smrti za běžné zločiny, zachovaly jej pouze jako součást válečného práva.

Nebývalou podporu získalo zrušení poprav i na půdě OSN – k jejich úplnému zákazu vyzvalo rekordních 125 zemí. „Vzhledem k tomu, že mnoho zemí pokračuje v odsouvání trestu smrti na smetiště dějin, je načase, aby je ostatní následovaly,“ uvedla Callamardová.

Autor:

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...