Středa 27. září 2023, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Desítky cestujících z Afriky v Amsterdamu mají covid. Úřady ověřují omikron

Svět

  8:47
Desítky cestujících, kteří v pátek přiletěli ve dvou letadlech z Jihoafrické republiky do Amsterdamu, mají zřejmě covid-19, zjistily podle agentury Reuters nizozemské zdravotnické úřady. Nyní testují, zda si pasažéři nepřivezli novou nedávno objevenou nakažlivější variantu omikron.

Zhruba 600 cestujících v pátek dorazilo na amsterdamské letiště Schiphol dvěma lety společnosti KLM. Poté se museli několik hodin podrobovat testování kvůli obavám z nové varianty viru.

Nizozemské ministerstvo zdravotnictví podle předběžných zjištění odhadlo, že mezi cestujícími může být asi 85 pozitivních případů. „Cestující s pozitivním výsledkem testu budou umístěni do izolace v hotelu na Schipholu nebo poblíž něj,“ uvedly zdravotnické úřady.

Nizozemská vláda v pátek ráno zakázala veškerou leteckou dopravu z jižní Afriky. Ministr zdravotnictví Hugo de Jonge uvedl, že cestující, kteří jsou již na cestě do Nizozemska, budou muset po příletu projít testem a karanténou.

Spojení s jihem Afriky přerušují i další země. Do izolace na minimálně deset dnů musejí od pátku i Češi vracející se do Česka z pobytu v některých jihoafrických zemích. Opatření, které schválila v pátek česká vláda, se týká i občanů zemí Evropské unie.

Nová varianta koronaviru způsobující nemoc covid-19 se objevila v Jihoafrické republice a následně i v dalších zemích. Světová zdravotnická organizace (WHO) v pátek zařadila tuto variantu koronaviru B.1.1.529 mezi znepokojivé, v řecké alfabetě dostala pojmenování omikron.

Nizozemská vláda v pátek zároveň nařídila, že od neděle bude v zemi od 17:00 do 05:00 povinně uzavřená většina obchodů a také bary a restaurace. Vláda se tak snaží ulevit přetíženým nemocnicím. Nařízení bude platit nejméně tři týdny, oznámil v pátek premiér Mark Rutte.

Autoři: ,