26. srpna 2018 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Amundsenova loď se po sto letech vrátila do Norska. Pod vodou byla 85 let

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 2Diskuse
Zamrzlá Amundsenova loď. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zamrzlá Amundsenova loď. | foto: Twitter.com/ Tricia Verveer

OSLO/PRAHA Maud, loď legendárního polárního objevitele Roalda Amundsena, se v pondělí vrátila zpět do Norska. Vrátila se tak z cesty kolem severního pólu, kterou započala před více než sto lety. Cenný relikt norských expedic byla vylovena z moře v roce 2016, poté, co strávila téměř 86 let pod hladinou v kanadských artických vodách, kde se v roce 1930 potopila.

Vrak lodi byl po zastávce v Grónsku tažen přes sever Atlantického oceánu na člunu. V pondělí ráno dorazila Maud do přístavu Bergen v Norsku.

Maud na cestě domů.
Amundsenova loď plula na dvou plovácích z Kanady.

„Cesta byla dlouhá, ale vše proběhlo v pořádku,“ uvedl pro agenturu AFP Jan Wanggaard, manažer celého projektu na dopravení Amundsenovi lodi zpět do norských vod. Díky financování projektu trojicí norských podnikatelů bude loď vystavena ve městě Asker na jihovýchodě země nedaleko Osla. Právě odtamtud v roce 1917 loď vyplula na svou expediční cestu.

„Roald Amundsen je pro Norsko stále důležitou historickou osobou,“ uvedl Wanggaard o muži, který jako první dosáhl jižního pólu. Amundsen chtěl na Maud studovat Severní ledový oceán tak, že se nechá nést na ledu kolem severního pólu.

V roce 1906 se Amundsen stal prvním Evropanem, který projel severní cestou, když hledal rychlejší cestu z Evropy do Asie. Následně touto cestou projel i s Maud v letech 1918-1920 a ačkoliv cesta přinesla řadu vědeckých poznatků, nemohl se Amundsen s lodí dostat dost daleko, aby zahájil polární expedici.

18.srpna 2017 v 05:20, příspěvek archivován: 23.srpna 2018 v 16:45

90 years after it sank, Nunavut returning Arctic explorer Roald Amundsen's ship to Norway https://t.co/T80tX5QvJa https://t.co/Bo0g9gv4DA

„Chtěli jsme popsat celou expedici norskému obyvatelstvu,“ vysvětlil Wanggaard. Loď byla pojmenována po norské královně Maud. Loď byla v roce 1925 prodána Hudsonské pobřežní společnosti a překřtěna na Baymaud poté, co byl Amundsen donucen vyhlásit bankrot.

Plavidlo následně sloužilo jako plovoucí jatka, nebo jako první radiostanice. V roce 1930 se potopila nedaleko města Cambridge Bay na severozápadě Kanady. V roce 1990 její vrak koupila norská společnost Asker za pouhý jeden dolar. Místní obyvatelé proti vyzvednutí a odvezení Maud protestovali, ale správa kanadských kulturních památek nakonec v roce 2012 rozhodla, že loď může být odvezena.

06.srpna 2018 v 19:33, příspěvek archivován: 23.srpna 2018 v 16:45

The ship used by Norwegian polar explorer Roald Amundsen finally returned home, completing its journey around the North Pole 100 years after her chaotic expedition started https://t.co/mJhU7XVmTi https://t.co/eWYWgHmlfr

mhMartin Hampejs
  • 2Diskuse

Najdete na Lidovky.cz