Pátek 13. prosince 2019svátek má Lucie 2 °C déšť se sněhem Předplatné LN
12. listopadu 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

ANALÝZA: Pád ‚soudruha Eva‘ šokoval Caracas. Exprezident Morales prchl do Mexika, obrátila se proti němu i armáda

Ženy, které drží fotku Moralese, čímž vyjadřují jeho podporu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ženy, které drží fotku Moralese, čímž vyjadřují jeho podporu. | foto: Reuters

CARACAS Pro jedny ikona levicových revolucionářů Latinské Ameriky, pro druhé „narkokomunista“. Bolivijský socialistický vůdce Evo Morales, který v neděli nečekaně odstoupil po čtrnácti letech u moci, sice slíbil pokračovat v boji „indiánského lidu proti imperialismu“, podle posledních informací uprchl do Mexika.

Mexiko mu politický azyl nabídlo. Toho do pondělního večera využilo podle prohlášení mexické vlády nejméně 20 Moralesových spolustraníků z jeho partaje MAS.

Ze země přitom přicházely zprávy o vzpouře vůči socialistům. Několik domů vysoce postavených Moralesových spolustraníků včetně domu prezidentovy sestry zachvátil oheň. Protivládní demonstranti již dříve donutili starostku městečka Vinto Patricii Arceovou pochodovat centrem bosou a posprejovali její tělo a obličej rudou barvou. Podobně měli být napadeni další tři Moralesovi starostové.

Policie se zadrženými demonstranty.
Žena drží prapor s kresbou zobrazující bolivijského prezidenta Evo Moralese a...

Vedle Moralese z funkce odstoupil i jeho viceprezident Álvaro García Linera a teprve třicetiletá šéfka Senátu Adriana Salvatierrová. K rezignaci byla donucena i další Moralesova stoupenkyně – šéfka volební komise.

Na ni byl dokonce vydán zatykač kvůli volebnímu podvodu, jenž přisoudil Moralesovi vítězství v prezidentských volbách z 20. října, jež mu měly zajistit čtvrté funkční období.

Volební auditoři z Organizace amerických států (OAS) zjistili, že Morales v některých okresech získal 100 procent hlasů. V dalším případě jeden socialistický politik odvolil za celý svůj obvod, hlasy přitom hodil svému šéfovi.

Morales slíbil vypsání nových voleb, bylo ale již pozdě. Obrátila se proti němu bolivijská armáda a policie, tradiční arbitr moci v Jižní Americe. Morales ten samý den, tedy v neděli dopoledne, oznámil, že se stal terčem „vojensko-politicko-občanského převratu“. Rozhodl se prý odstoupit, aby zamezil případnému krveprolití.

„Po čtrnácti letech končí tyranie režimu, který zničil nezávislé instituce, kradl, kde se dalo, a hrozil vězením a lynčem těm, kteří se opovážili kritizovat,“ řekl mi Javier El-Hage, bolivijský právník v oblasti lidských práv se sídlem v New Yorku.

Morales, indián z etnické skupiny Ajmara, na druhé straně za sebou zanechává zemi, jež v posledních letech zažívala ekonomický růst a kde se výrazně snížila sociální nerovnost. Přesto Bolívie zůstává po Venezuele druhou nejchudší zemí v Jižní Americe.

Strmý pád Eva Moralese, jenž se stal vůbec prvním domorodým vůdcem Bolívie, šokoval jeho idelogické spojence. Venezuelští socialisté v pondělí po celý den vyjadřovali „soudruhu Evovi“ solidaritu a vyzvali na jeho podporu k masovým pochodům.

Zesnulý venezuelský vůdce Hugo Chávez Moralese léta podporal dodávkami levné ropy, které pomohly mimo jiné postavit nové silnice, mosty a obytné domy.

Nicolás Maduro, který v Chávezově štědré politice pokračoval, než jeho vlastní zemi začala pustošit ekonomická krize, včera obvinil USA a fašisty Jižní Ameriky z „ilegálního převratu“ v Bolívii.

Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Kam dál, Slavie? Manažer Nezmar připouští obavy: Jsme na hraně

Jan Nezmar, manažer fotbalové Slavie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na Dortmund má jednu bizarní vzpomínku. Po letech se jí zasměje, ale tehdy? V březnu 2002 bylo Janu Nezmarovi ouvej....

DÁRKY PRO BABIČKU: Potěšte ji pod vánočním stromkem něčím originálním
DÁRKY PRO BABIČKU: Potěšte ji pod vánočním stromkem něčím originálním

Ještě vám chybí dárek pro milovanou babičku a přemýšlíte, co jí nadělit pod stromeček? Připravili jsme pro vás malou inspiraci.