Neděle 26. ledna 2020svátek má Zora -2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

ANALÝZA: Pád ‚soudruha Eva‘ šokoval Caracas. Exprezident Morales prchl do Mexika, obrátila se proti němu i armáda

Ženy, které drží fotku Moralese, čímž vyjadřují jeho podporu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ženy, které drží fotku Moralese, čímž vyjadřují jeho podporu. | foto: Reuters

CARACAS Pro jedny ikona levicových revolucionářů Latinské Ameriky, pro druhé „narkokomunista“. Bolivijský socialistický vůdce Evo Morales, který v neděli nečekaně odstoupil po čtrnácti letech u moci, sice slíbil pokračovat v boji „indiánského lidu proti imperialismu“, podle posledních informací uprchl do Mexika.

Mexiko mu politický azyl nabídlo. Toho do pondělního večera využilo podle prohlášení mexické vlády nejméně 20 Moralesových spolustraníků z jeho partaje MAS.

Ze země přitom přicházely zprávy o vzpouře vůči socialistům. Několik domů vysoce postavených Moralesových spolustraníků včetně domu prezidentovy sestry zachvátil oheň. Protivládní demonstranti již dříve donutili starostku městečka Vinto Patricii Arceovou pochodovat centrem bosou a posprejovali její tělo a obličej rudou barvou. Podobně měli být napadeni další tři Moralesovi starostové.

Policie se zadrženými demonstranty.
Žena drží prapor s kresbou zobrazující bolivijského prezidenta Evo Moralese a...

Vedle Moralese z funkce odstoupil i jeho viceprezident Álvaro García Linera a teprve třicetiletá šéfka Senátu Adriana Salvatierrová. K rezignaci byla donucena i další Moralesova stoupenkyně – šéfka volební komise.

Na ni byl dokonce vydán zatykač kvůli volebnímu podvodu, jenž přisoudil Moralesovi vítězství v prezidentských volbách z 20. října, jež mu měly zajistit čtvrté funkční období.

Volební auditoři z Organizace amerických států (OAS) zjistili, že Morales v některých okresech získal 100 procent hlasů. V dalším případě jeden socialistický politik odvolil za celý svůj obvod, hlasy přitom hodil svému šéfovi.

Morales slíbil vypsání nových voleb, bylo ale již pozdě. Obrátila se proti němu bolivijská armáda a policie, tradiční arbitr moci v Jižní Americe. Morales ten samý den, tedy v neděli dopoledne, oznámil, že se stal terčem „vojensko-politicko-občanského převratu“. Rozhodl se prý odstoupit, aby zamezil případnému krveprolití.

„Po čtrnácti letech končí tyranie režimu, který zničil nezávislé instituce, kradl, kde se dalo, a hrozil vězením a lynčem těm, kteří se opovážili kritizovat,“ řekl mi Javier El-Hage, bolivijský právník v oblasti lidských práv se sídlem v New Yorku.

Morales, indián z etnické skupiny Ajmara, na druhé straně za sebou zanechává zemi, jež v posledních letech zažívala ekonomický růst a kde se výrazně snížila sociální nerovnost. Přesto Bolívie zůstává po Venezuele druhou nejchudší zemí v Jižní Americe.

Strmý pád Eva Moralese, jenž se stal vůbec prvním domorodým vůdcem Bolívie, šokoval jeho idelogické spojence. Venezuelští socialisté v pondělí po celý den vyjadřovali „soudruhu Evovi“ solidaritu a vyzvali na jeho podporu k masovým pochodům.

Zesnulý venezuelský vůdce Hugo Chávez Moralese léta podporal dodávkami levné ropy, které pomohly mimo jiné postavit nové silnice, mosty a obytné domy.

Nicolás Maduro, který v Chávezově štědré politice pokračoval, než jeho vlastní zemi začala pustošit ekonomická krize, včera obvinil USA a fašisty Jižní Ameriky z „ilegálního převratu“ v Bolívii.

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Vím, že to zní šíleně. Vítěz StarDance popsal, jak se naučil žít s bolestí

Dominik Vodička a Veronika Khek Kubařová - vítězové 10. ročníku taneční soutěže... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Držitel letošní prestižní Ceny Thálie, tanečník Dominik Vodička, má letos neuvěřitelně nabitý program. Vedle zkoušení a...

Premium

Neustále se mě ptají na honorář, říká „holčička“ z reklamy s prasátkem

Sandra Flemrová (Plzeň, 2. prosince 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tak nám ta malá holčička z prasátkové reklamy na kofolu trochu povyrostla. Už jí je dvacet, jmenuje se Sandra Flemrová...

Nejlepší příběhy píše sám život. Tyto deníčky u vás v loňském roce zabodovaly
Nejlepší příběhy píše sám život. Tyto deníčky u vás v loňském roce zabodovaly

Deníčky jsou již neodmyslitelnou součástí eMimina. Z každého měsíce roku 2019 jsme vybrali jeden z mnoha příběhů, který vás chytl za srdce.