Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Kandidát na šéfa diplomacie: Anexe Krymu je proti právu, Putin válečný zločinec není

Svět

  17:09aktualizováno  17:31
WASHINGTON - Ruská anexe Krymu je porušením mezinárodního práva a Spojené státy potřebují mít v ruce nástroj, aby zabránily podobnému použití síly v budoucnu. Během středečního jednání v americkém Senátu to řekl kandidát na ministra zahraničí Rex Tillerson, podle něhož hodlá Washington dodržovat závazky ke spojencům obávajícím se expanzivní ruské politiky.

Rex Tillerson (uprostřed), kandidát na ministra zahraničí zůstal 41 let věren ropné společnosti ExxonMobil, kde je už 10 let ve funkci výkonného ředitele. Nedostatek zkušeností s diplomacií má kandidát na šéfa resortu zahraničí nahradit výbornými vazbami na světové lídry v čele s Putinem. Obdržel od něj v roce 2013 i Řád přátelství, ani republikánským senátorům to však není po chuti. Měl by být základem pro tvrdší vyjednávání v zahraniční politice. foto: AP/ČTK

Nominaci bývalého šéfa ropné firmy ExxonMobil na post hlavy americké diplomacie zpochybňuje řada demokratických zákonodárců i někteří republikáni kvůli jeho blízkým vztahům k ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi. Tillerson během dnešní rozpravy uvedl, že sankce jsou „mocným nástrojem“ proti agresivní ruské politice a označil ruské vojenské akce v Sýrii za porušení mezinárodního práva.

Samotného Putina však válečným zločincem nazvat odmítl. „Takový termín bych nepoužil,“ odpověděl na otázku republikánského senátora Marca Rubia, který hovořil o civilních obětech připisovaných v Sýrii ruskému bombardování.

Anexe Krymu z roku 2014 prý Tillersona překvapila a USA na ni měly zareagovat výraznou podporou ukrajinských sil. Nedostatečně silová reakce prezidenta Baracka Obamy byla v Kremlu vnímána jako slabá odpověď, uvedl Tillerson.

Během debaty se pokoušel rozptýlit obavy senátorů, zda nový prezident Donald Trump nehodlá zvolit příliš přátelský kurz směrem k Rusku. Ten podle nich mohla naznačovat některá jeho předvolební prohlášení vstřícná k Putinovi či jeho současné odmítání ruské role v hackerských zásazích do předvolební kampaně, o nichž hovoří americké tajné služby.

Tillerson označil zprávy o hackerských útocích za znepokojující a připustil, že by je Rusové sotva provedli bez Putinova vědomí. Na druhou stranu však přijetí dalších sankcí v souvislosti s nimi odmítl a prohlásil, že Washington potřebuje zlepšit vztahy s Moskvou, aby se ze stálého soka stala „občasným partnerem“.

Autor:

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...