14. března 2018 9:56, aktualizováno  14:39 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Angela Merkelová je opět kancléřkou. Německý parlament ji zvolil již počtvrté

Angela Merkelová byla počtvrté zvolena kancléřkou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Angela Merkelová byla počtvrté zvolena kancléřkou. | foto: Reuters

BERLÍN Německý parlament znovu zvolil kancléřkou. Třiašedesátiletá politička, která v poledne složí přísahu, do čela vlády usedne již počtvrté za sebou. Stejně jako v uplynulém volebním období povede velkou koalici konzervativní unie CDU/CSU a sociální demokracie (SPD).

Merkelová v tajné volbě obdržela 364 ze 688 platných hlasů, a poměrně těsně tak překonala potřebnou většinu 355 hlasů. Strany velké koalice mají ve Spolkovém sněmu 399 křesel, což znamená, že šéfka křesťanských demokratů nezískala podporu všech koaličních poslanců.

Po ohlášení výsledků se přesto dočkala potlesku a několikaminutových gratulací koaličních i opozičních představitelů. „Ano pane předsedo, volbu přijímám,“ prohlásila na dotaz předsedy Spolkového sněmu, jak je v Německu zvykem.

Nyní hamburskou rodačku, jejíž volbě přihlížela i její devětaosmdesátiletá matka, čeká několik cest mezi budovou Spolkového sněmu a nedalekým sídlem prezidenta. V 11:00 ji tam do funkce jmenuje hlava státu Frank-Walter Steinmeier, o hodinu později pak Merkelová složí přísahu do rukou předsedy Spolkového sněmu Wolfganga Schäubleho. Odpoledne stejnou cestu vykoná se členy své vlády.

Německá kancléřka Angela Merkelová přijímá kytice ke znovuzvolení od lídra...
Matka Angely Merkelové Hurlinga Kasnerová vpravo, a šéfka kanceláře Merkelové...

Merkelová, která je kancléřkou od roku 2005, se  vyrovná velikánům německé poválečné politiky Konradu Adenauerovi a Helmutu Kohlovi (oba CDU), kteří po vyhraných volbách také čtyřikrát usedli do čela vlády. Na rozdíl od nich ale Merkelová už potřetí povede velkou koalici, která až do roku 2005 bývala ve spolkové republice naprostou výjimkou, nyní se ale stala běžnou politickou konstelací.

Po zářijových parlamentních volbách se sice Merkelová pokusila nejprve sestavit dosud nevyzkoušenou koalici CDU/CSU, svobodných demokratů (FDP) a Zelených, rozhovory však v listopadu zkrachovaly. Dlouholeté kancléřce tak nezbylo, než se znovu obrátit na sociální demokraty, kteří byli původně odhodlaní směřovat do opozice. Nakonec ale svůj postoj přehodnotili a pro pokračování velké koalice se ve vnitrostranickém referendu vyslovili dvoutřetinovou většinou.

Merkelové ke zvolení kancléřkou gratuloval Putin i Tusk

Putin podle agentury DPA věří v dobrou spolupráci s Merkelovou, které stejně jako celé německé vládě popřál zdraví, prosperitu a úspěch. Kreml ve středu také zdůraznil, že Moskva a Berlín musí konstruktivně spolupracovat při řešení aktuálních mezinárodních otázek.

Tusk ve svém blahopřání ocenil „jasně proevropský postoj nové německé vlády“. Těší na pokračování dobré spolupráce a setkání s Merkelovou v Bruselu příští týden. Ještě předtím staronová šéfka německého kabinetu zavítá do Paříže, kde by se v pátek měla setkat s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!