Lépe spí a po ničem se jí nestýská. Merkelová promluvila o životě bez politiky

Autor: ,
  16:08
Angela Merkelová (5. února 2025)

Angela Merkelová (5. února 2025) | foto: ČTK

Bývalé německé kancléřce Angele Merkelové z doby, kdy byla jednou z nejmocnějších žen světa, vůbec nic nechybí. Na životě po konci v politice se jí líbí mimo jiné to, že má mnohem více času na spaní. Řekla to v rozhovoru, jehož část ve středu zveřejnil časopis Bunte.

Merkelová byla německou kancléřkou 16 let. „Když mám být upřímná, tak se mi nestýská po ničem,“ odpověděla 70letá bývalá kancléřka na otázku, co jí chybí z doby, kdy byla aktivní političkou.

„Šestnáct let jsem směla být německou kancléřkou a opravdu jsem to dělala s velkou radostí. Přestala jsem sama od sebe, neskončila jsem po prohraných volbách. Nemám v sobě hořkost, ale vzpomínám na mnohé ráda,“ dodala.

Své vzpomínky Merkelová v loňském roce zveřejnila také v memoárové knize Svoboda, Paměti 1954-2021, kterou 3. června představí také v Praze. O české metropoli, Československu a Česku se zmiňuje i v knize, hlavně v souvislosti s pražským jarem, svými studijními pobyty v Praze v 80. letech minulého století či při vzpomínání na jednání o americkém plánu na umístění radarové základny v Brdech.

V Německu se jen od listopadového vydání do Vánoc prodalo 600 000 výtisků knihy, desítky tisíc exemplářů se prodaly také v překladech v zahraničí včetně Česka.

Kromě psaní knihy Merkelová po odchodu z politiky podle svých slov hlavně odpočívá. „Můj život je klidnější, uvolněnější, a tím i hlubší... Mohu se zase lépe potkávat s lidmi,“ řekla. Výhodou je podle ní také to, že má mnohem více času na spánek. „A spí se mi také lépe,“ dodala.

Ve vrcholné politice se Merkelová, která prožila mládí v Německé demokratické republice (NDR), pohybovala od pádu komunistického režimu v roce 1989. Od roku 2000 do roku 2018 byla předsedkyní Křesťanskodemokratické unie (CDU), v čele vlády stála v letech 2005 až 2021.

Vyrovnávat se musela mimo jiné s finanční a dluhovou krizí, migrační krizí, pandemií covidu-19 nebo s válkou na Ukrajině. Kritice čelí především za přístup k migraci a k Rusku. Vztahy s Moskvou Německo přehodnotilo po ruské invazi na Ukrajinu v roce 2022, kdy v čele země stál kancléř Olaf Scholz. Současná vláda Friedricha Merze, jenž býval Merkelové stranickým rivalem, mění německý přístup k migraci. Postoj dosud vycházel do značné míry právě z rozhodnutí, které učinila někdejší kancléřka během migrační krize v letech 2015 a 2016.

Vstoupit do diskuse (6 příspěvků)
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.