Pátek 12. srpna 2022, svátek má Klára
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Merkelové je z „brutální a neomluvitelné“ války smutno. Výčitky ale nemá

Angela Merkelová (30. března 2021) foto: AP

Ruská invaze na Ukrajinu je neomluvitelná a brutální. V prvním velkém veřejném rozhovoru po odchodu z funkce to v úterý prohlásila bývalá německá kancléřka Angela Merkelová. Německo vedla šestnáct let do loňského prosince. Řekla, že z mezinárodního vývoje je jí velice smutno, ale ví, že se snažila nejčernějším scénářům zabránit, a tak výčitky nemá.
  21:10aktualizováno  21:26

„Je velmi smutné, že se to nepodařilo, ale nemám výčitky, že bych se nesnažila,“ poznamenala Merkelová, která v úterý večer na divadelní scéně Berliner Ensemble odpovídala na otázky novináře a spisovatele Alexandera Osanga v pořadu Co je tedy moje země? (Was also ist mein Land?).

Podle Merkelové se nikdy nepodařilo zcela ukončit studenou válku. „(Ruský prezident Vladimir) Putin mi v roce 2007 řekl, že rozpad Sovětského svazu byl tou nejhorší věcí, co se ve 20. století stala. Pro mě to bylo naopak osvobození,“ uvedla.

Poznamenala, že Putinův názor nesdílela a že se nepodařilo v Evropě vybudovat dostatečný bezpečnostní systém. „Jedno chci ale říct, přepadení Ukrajiny nemá žádné ospravedlnění. Je to brutální útok, který je v rozporu s mezinárodním právem,“ zdůraznila.

Merkelová se loni v prosinci po opuštění kancléřství uchýlila do ústraní. Právě její názory na Putinovu válku a na dodávky zbraní ukrajinské armádě patřily mezi ty nejočekávanější, byť své mlčení k válce ukončila už minulý týden. Tehdy řekla, že je ruský útok na Ukrajinu bodem zlomu.

Myslíte si, že by si Merkelová měla vyčítat dřívější vazby na Rusko?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00úterý 14. června 2022. Anketa je uzavřena.

Ano1206
Ne254

Mlčení na veřejnosti prolomila před týdnem, kdy měla projev k odchodu dlouholetého šéfa odborů DGB Reinera Hoffmanna. „Jako bývalá kancléřka jsem nechtěla nic hodnotit jen tak spatra,“ řekla minulou středu.

Podle Merkelové znamená ruská invaze do sousední země nejzávažnější porušení mezinárodního práva v Evropě od skončení druhé světové války. Ruskou agresi jednoznačně odsoudila. Nazvala ji barbarstvím a zdůraznila, že podporuje všechny snahy Německa, Evropské unie, USA, NATO, OSN a skupiny velkých ekonomik G7, aby byla válka Ruska zastavena.

Už v dubnu se také nechala slyšet, si stojí za svými rozhodnutími z roku 2008, kdy Severoatlantická aliance nenabídla členství Ukrajině. Ta o vstup do NATO dlouhodobě stojí.

Autoři: ,

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Mohlo by vás zajímat