Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Angličané v hospodách dokouřili

Svět

  8:50
Londýn - Celosvětové tažení proti kouření se velkou oklikou vrací do Británie, kde před 55 lety v podstatě začalo.

Bez kouře budou všechny anglické hospody. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Po Irsku, Itálii, Španělsku, Maltě a severských zemích včera britští zákonodárci zakázali kouření na pracovištích v celé Anglii.

Dolní sněmovna dostala včera na stůl hned tři varianty zákazu kouření. Původní, nejměkčí zákaz totiž narazil na odpor části labouristických poslanců i ministrů. Tato podoba zákona dávala výjimku soukromým klubům, jichž je podle agentury Reuters v Anglii a Walesu kolem 20 000. Odbojnému levicovému křídlu Blairovy strany, podporovanému několika ministry a vrchním vládním poradcem pro zdravotnictví Liamem Donaldsonem, se ale hlavně nelíbila druhá výjimka v zákoně, která by platnost omezila jen na ty hospody, kde se hostům podává jídlo.

Hrozící roztržka ve vládě, potenciální fiasko při hlasování a zřejmě i odpor sdružení britských hospodských (ti považovali částečný zákaz za diskriminační) přiměly Blaira ke kompromisu. Poslanci dostali volnou ruku při hlasování. Poměrem hlasů 384:184 se nakonec rozhodli pro zákaz úplný - kouřit se tedy nebude smět ani v soukromých klubech a barech, kde se nepodává jídlo.

Ministryně zdravotnictví Patricia Hewittová by přitom před včerejším hlasováním byla spokojená i s kompromisním návrhem. „Existují pádné argumenty pro to, že skutečně soukromé kluby ... se vlastně víc blíží soukromému domu než veřejnému prostoru,“ řekla Hewittová BBC.

V loňských průzkumech bylo pro zákaz kouření na pracovištích, tedy i v restauracích a barech, 70 procent Britů. Od dubna příštího roku vstupuje zákaz kouření v platnost v Severním Irsku, ve skotských hospodách to bude dokonce už za několik měsíců. Pro zákaz se vyslovili i poslanci Velšského shromáždění. Anglie tak byla poslední částí Spojeného království, která se zákazu vyhýbala.


Diskutovaný protikuřácký zákon by měl v Anglii začít platit od poloviny roku 2007. Podle šéfa zdravotnického výboru Dolní sněmovny labouristy Kevina Barrona se tak Británie jako celek vrátí mezi protikuřácké průkopníky. V 50. letech to totiž byli právě britští vědci, kteří objevili spojitost mezi kouřením a rakovinou plic. Ještě v 80. letech byli podle agentury AFP Britové první, kdo zavedl varování na krabičkách cigaret. Od té doby se však kromě zvyšování cen cigaret (dnes stojí krabička kolem pěti liber - přes 200 korun) téměř nic nedělo. Mimo jiné i proto, že někteří konzervativci a liberálové považují zákazy kouření za formu omezování osobní svobody.

Mnohem dál v boji proti kouření tak jsou dnes země, kde by protikuřácký zápal málokdo čekal. Zákaz kouření v restauracích uplatňuje už víc než rok Itálie. Stejnou cestou se od ledna vydalo i Španělsko. Tam se nyní navíc schyluje ke zpřísňování. V původní legislativě dostaly výjimku malé bary. Jejich majitelé mohli, ovšem nemuseli kuřáky vyhostit. Většina to neudělala a ministryně zdravotnictví Elena Salgadová začíná uvažovat o zavedení povinných nekuřáckých částí i tam.

Autoři:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...