Středa 18. května 2022, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Anglie má málo vody. Zakázali zalévat zahrady

Svět

  14:41
LONDÝN - Vodárny na jihu a na východě Anglie zakázaly kvůli dlouhodobému suchu využívat zahradní hadice pro zalévání.
Dívka zalévá zahradu (ilustrační foto)

Dívka zalévá zahradu (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Dnes o tom informoval server BBC News. Vodárny se potýkají s nedostatkem vody a pomocí nového opatření chtějí zajistit, že během léta nebudou muset uživatelům odpojit dodávky.

Vodárny pod hrozbou pokuty 1000 liber (30.000 korun) zakazují využívat zahradní hadice k zalévání trávníků i záhonů, k plnění zahradních jezírek i ke smývání špíny z venkovních ploch. Zakázán je rovněž provoz zahradních fontán. Zákaz bude podle vodáren zřejmě platit až do konce léta.

ČTĚTE TAKÉ:

"Dvě suché zimy zabránily tomu, aby se řeky, jezera a půda naplnily vodou, kterou využíváme po zbytek roku, zejména v teplejších měsících, kdy roste poptávka," uvedl zástupce jedné z vodáren Peter Simpson. Zákaz využívání zahradních hadic je podle něj nevyhnutelné opatření. "Nemáme jinou možnost, pokud chceme ochránit zákazníky a dlouhodobě jim zajistit dodávku vody," dodal.

Výjimku z nového nařízení mají některé podniky, například myčky aut. Povoleno bude i užívání zavlažovacích systémů v zemědělství. Výjimka se týká také travnatých ploch, které budou sloužit při mezinárodních sportovních akcích, zejména při olympijských a paralympijských hrách v Londýně.

Podle BBC News zaznamenali letos meteorologové třetí nejteplejší a pátý nejsušší březen od roku 1910. V některých oblastech klesla hladina podzemní vody pod úroveň roku 1976, kdy vodárny kvůli nedostatku vody přerušovaly dodávky do domácností.

Autoři: ,

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Mohlo by vás zajímat