Pondělí 6. července 2020Den upálení mistra Jana Husa 24 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Anglie pomůže bezdomovcům. Za domy utratí pět miliard, chce zabránit jejich návratu do ulic

Bezdomovci (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bezdomovci (ilustrační foto). | foto: ČTK

Londýn Úřady v Anglii během roku opatří asi 3300 domů, určených pro ubytování bezdomovců v době po koronavirové pandemii. Operace za 160 milionů liber (asi 4,9 miliardy Kč) má zabránit návratu bezdomovců na ulice, napsal v neděli list The Guardian na svém webu. Připomněl, že po zavedení vládních opatření proti šíření koronaviru bylo asi 5400 lidí bez přístřeší v Anglii a ve Walesu ubytováno v hotelech.

Ministerstvo pro bydlení, obce a místní samosprávy má přispět zmíněnou sumou 160 milionů liber do rozpočtu služeb pro bezdomovce a tato částka má být na zmíněný cíl vynaložena ještě letos. V následujících 12 měsících plánuje vystavět 3300 a celkem až 6000 "bytových jednotek“ pro bezdomovce. Finance mají přispět i k lepší péči o duševní zdraví těchto lidí a řešení problémů s návykovými látkami.

„Tato vláda chce jednou provždy skoncovat s problémem bezdomovectví a máme teď skutečnou příležitost vykonat tuto morální misi,“ prohlásil ministr Robert Jenrick. „Životy tisíců bezdomovců se změní k lepšímu,“ přislíbil.

Jon Sparkes, který vede charitativní organizaci Crisis starající se o bezdomovce, podle deníku uvítal oznámení ministerstva, nicméně dodal, že si počká na detaily. „Je to jen pro lidi, kteří byli bezpečně ubytováni v hotelech, anebo je to taky pro lidi, kteří zůstali na ulici? Pokud má jít o zásadní změnu, musí být pro všechny,“ řekl.

„Víme, že bezpečný přístav je jen začátek. Ale máme mimořádnou příležitost ukončit problém lidí bez přístřeší jednou provždy,“ uvedla Louise Caseyová, která v koronavirové krizi vede vládní tým pro bezdomovce.

Vláda tvrdí, že nabídla nouzové ubytování asi 90 procentům bezdomovců. Dobročinné organizace nicméně hlásí, že počet bezdomovců v posledních týdnech stoupl a stovky lidí zůstávají na ulici zejména v Londýně.

Ohlášení vládního záměru ohledně ubytování bezdomovců následovalo po zprávě naznačující, že vláda by mohla přestat platit program pro nouzové ubytování bezdomovců v hotelech. Ministerstvo toto tvrzení označilo za neopodstatněné.

Zpráva nicméně vyvolala obavy mezi dobročinnými organizacemi, že obce se ocitnou pod tlakem a bezdomovci budou muset hotely opustit ještě dříve, než pro ně bude zajištěné dlouhodobé ubytování.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Hledáme 30 testerek: Pojďte s námi otestovat 6 druhů BIO příkrmů!
Hledáme 30 testerek: Pojďte s námi otestovat 6 druhů BIO příkrmů!

Pro 30 z vás jsme si připravili 6 různých druhů příkrmů HiPP v BIO kvalitě. Těšit se můžete na masová i čistě zeleninová jídla.