1. července 2019 7:24, aktualizováno  13:11 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Nejdelší jednání lídrů EU skončilo krachem. Proti Timmermansovi údajně vystupuje více zemí

Frans Timmermans. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Frans Timmermans. | foto: Reuters

BRUSEL Ani celonoční jednání šéfů států a vlád zemí EU v Bruselu zatím nepřineslo jednomyslnou shodu na tom, kdo by měl na podzim v čele Evropské komise nahradit jejího stávajícího šéfa Jeana-Claudea Junckera. Novinářům to v pondělí ráno řekl italský premiér Giuseppe Conte s tím, že na dohodu to zatím nevypadá. Jednaní bylo krátce po poledni přerušeno, oznámil mluvčí Donalda Tuska. Šéfové států a vlád se sejdou v úterý od 11:00.

Jméno socialistického reprezentanta Franse Timmermanse jako možného kandidáta do funkce předsedy Evropské komise dál na summitu Evropské unie v Bruselu dělí členské státy evropského bloku. Dopolední pracovní snídaně tak byla opět přerušena, aby prezidenti a premiéři mohli absolvovat nové kolo dvoustranných a vícestranných konzultací. 

Krátce před 11:00 SELČ se ale politici sešli u kulatého stolu znovu. Summit, který začal v neděli v podvečer, se tak zapsal do dějin jako nejdelší v historii Evropské rady. Jednání skončilo bez úspěchu po více než 18 hodinách. Prezidenti a premiéři, kteří se tedy od nedělního večera zřejmě nedokázali shodnout na novém obsazení klíčových funkcí v unii, se znovu sejdou v úterý od 11:00.

Summit EU byl přerušen, protože lídři unijních zemí nebyli schopni dohodnout žádnou průchozí variantu obsazení vedoucích postů, uvedla německá kancléřka Angela. Francouzský prezident Emmanuel Macron věří, že kompromis se nakonec podaří nalézt.

S Timmermansovou nominací má problém zjevně větší skupina zemí než jen státy jako Polsko, Maďarsko, Česko či Itálie, které své pochybnosti formulovaly už o víkendu. Diplomaté zmiňují také například skeptický postoj Irska, Chorvatska, Rumunska, Litvy, Lotyšska či Malty.

I italský premiér Conte nepřímo potvrdil, že série jednání v noci opět vrátila možnost, že summit do čela komise navrhne europarlamentu socialistického kandidáta a jejího dosavadního prvního místopředsedu Franse Timmermanse. „V této chvíli na něm není jednomyslná shoda. To je fakt. Nevím, zda by ho podpořila dostatečná většina,“ prohlásil ovšem .

01.července 2019 v 12:19, příspěvek archivován: 01.července 2019 v 12:35

Tusk @eucopresident suspends the meeting and reconvenes #EUCO tomorrow at 11h.

Proti nizozemskému politikovi vystupují nejen země Visegrádské skupiny, především Polsko, Maďarsko a Česko; problém s nástupem socialisty do čela komise mají podle dostupných informací i někteří premiéři či prezidenti hlásící se k evropským lidovcům. Ti v květnu vyhráli eurovolby a podle názoru části této politické rodiny by tak měli mít na post v čele komise právo.

Novináři včetně těch českých odpočívají během summitu EU.

Novináři včetně těch českých odpočívají během summitu EU.

Conte ráno také upozornil, že de facto nikdy neexistovala „dohoda z Ósaky“, tedy neformální domluva některých šéfů vlád a států EU dojednaná na okraj nedávného summitu G20 v Japonsku. Právě ta počítala podle médií s Timmermansem v čele komise

Itálie je podle svého premiéra „velmi otevřená konstruktivnímu dialogu“, ale také odmítá automaticky uznat jako jediné možné řešení systém takzvaných vedoucích kandidátů, podle něhož by v čele Evropské komise stanul lídr kandidátky vítězného uskupení z voleb do Evropského parlamentu.

Po devítihodinové pauze tak jednání summitu Evropské unie v pondělí pokračuje. Nedělní část lídři zemí osmadvacítky v neděli před půlnoci přerušili právě kvůli vleklým sporům o obsazení klíčových postů ve vedení EU. Debaty a série dvoustranných a vícestranných neformálních schůzek koordinovaných šéfem Evropské rady Donaldem Tuskem pokračovaly v podstatě celou noc, stále však není jednoznačná shoda na tom, kdo nahradí v čele Evropské komise Jeana-Claudea Junckera

ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.