Sobota 20. července 2024, svátek má Ilja
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

ANIMACE: Jak se odehrála tragická havárie?

Svět

  12:50
MOSKVA/PRAHA - Jen na pár vteřin se do vzduchu vznesl ruský letoun JAK-42 s hokejovým týmem Lokomotiv Jaroslavl na palubě, než se zřítil k zemi. Pravděpodobný průběh tragédie zobrazuje následující animace.

Animace letecké tragédie. foto: Reprofoto

Přesné příčiny tragédie by měly v dohledné době objasnit černé skříňky, které se už podařilo v troskách letadla objevit.

Ruský server Lifenews.ru prozatím zrekonstruoval tragédii pomocí animace, kdy vycházel ze zatím dostupných informací od svědků události.

ANIMACE: pravděpodobný průběh tragédie

Krátce před 16. hodinou odpoledne místního času (14 hod. SELČ) odstartoval letoun z letiště Tunošna u Jaroslavle.

Zřejmě kvůli poruše palivového systému nezískalo letadlo na dráze dostatečnou rychlost, aby vzlétlo, což se piloti rozhodli vyřešit prodloužením rozjezdu.

Aby JAK-42 dosáhl potřebné výšky, musí zrychlit na 400 kilometrů v hodině. To se zřejmě nedařilo, načež pilot podle experta na bezpečnost letů Andreje Guseva udělal zřejmě typickou chybu:

"Podtrhnul stroj, když instinktivně přitáhnul knipl k sobě. Sotva vzletěl, neměl dostatečný tah a letadlo se hned svalilo na jedno křídlo,“ řekl v rozhovoru pro server Izvestia.

Čtěte další názory expertů na příčiny havárie:

Křídlem poté zavadilo o zem, rozlomilo se a začalo hořet. Část letadla skončila ve Volze, část trosek zůstala na pevnině.

Autor:

Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA
Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA

Maminky, pojďme si po sérii dětského testování dopřát také něco pro sebe. Ať už vás trápí strie, jizvy, dehydrovaná pokožka, pigmentové skvrny nebo...