Jan Jůn, novinář a analytik, Český rozhlas
(Jan Jůn je komentátor a londýnský korespondent redakce analytické publicistiky Českého rozhlasu. Zabývá se mezinárodními vztahy, specializuje se především na anglosaský svět a západní Evropu, věnuje se rovněž Afghánistánu a jihovýchodní Asii.)
ANKETA. Britští Češi o brexitu: Média a politici chrlí předsudky světelnou rychlostí |
Je opravdovým šokem, že po prounijních výsledcích posledních průzkumů před hlasováním je najednou vše jinak. Premier Cameron ohlásil rezignaci před stranickou konferencí v říjnu, brexitáři se domáhají zastoupení ve vládě, skotská premiérka oznámila, že její země zůstane v unii a že referendum o odtržení Skotska od Británie je na stole, libra a finanční trhy padají a investoři si zoufají.
Británie je zjevně na cestě k omezení vlastní prestiže i vlivu ve světě, ale vše závisí na jednáních s unii, která má začít až nový premiér. Na druhé straně je výsledek referenda šokem i pro Brusel, ale to si byrokraté zavinili sami svou honbou za evropským superstátem a zaspali dobu. O podobném referendu jako v Britániii hovoří i Holanďané, Dánové a další země a jediný způsob, jak zabránit rozpadu unie, je pravý opak toho, co pánové jako Juncker či Schulz hrozí, že budou dál prosazovat...
Martina Jeřábková, pečovatelka
Co říct na výsledek? I když jsem to předpokládala, přece jen je ten výsledek tak těsný, že mohl dopadnout i obráceně. Kdo ví, jaký by byl, kdyby bylo slunečno, že? Nesouhlasím s diktátem EU, tak jako nesouhlasím se sobectvím Britů. To put in a nutshell (ve zkratce - pozn. red.), zklamání.
Roman Petrlík, Senior customer representative
Zaprvé, EU dostala lekci, jakou si zasloužila - byrokratický aparát politiků i nepolitiků, za neskutečné peníze (a v ČR máme příklady také, je z čeho vybírat...). Mnohdy nesmyslná nařízení, která ztěžují podnikání malým a středním firmám - i to se v referendu „ozvalo“. Totální selhání EU při řešení imigrantské krize, na které opět v mnoha případech doplácí „obyčejný“ člověk (pokud se v Calais do kamionu dostane na černo imigrant a v Doveru jej najdou, pokuty platí řidič - nikoliv politici EU, kteří svojí neschopností nesou na podobných případech velký podíl viny...)
Manipulace a propaganda. Zaznívá, že cizince mohou deportovat, líčí Čech z Británie |
Osobně vlastně ani nevím, jaký mám na výsledek referenda názor - vůbec totiž netuším, co to pro mne bude znamenat v budoucnu. Nevěřím tomu, že začne hromadné nucené vyhoštění imigrantů z UK - Britové nejsou hloupí a moc dobře vědí, že mnoho nejnižších pracovních pozic je obsazeno imigranty, kterým taková práce nevadí: zajděte si do McDonalds a spočítejte Brity, v mnoha případech bude výsledek „nula“. A pokud přijdou o možnost žít v UK ti, kteří sem přišli žít bez práce z dávek? Fajn, ať je odtud vylifrují co nejdříve - protože na ně platím i já ze svých daní a vůbec se mi to nelíbí.
Vlastně by bylo fajn, kdyby orgány EU prošly „zemětřesením“ v podobě kompletní rekonstrukce, aby EU splňovala to, co původně politici slibovali. A odchod UK z unie pro bude pro politiky v EU hodně, ale opravdu hodně silným varováním, že ne vše je úplně v pořádku.
Dagmar Heřtová, právnička
(Dagmar Heřtová pobývá ve Velké Británii, je milovnicí života, cestování, dobrého jídla a vaření. Je neustálou obdivovatelkou britské současnosti, anglického venkova, společnosti a anglické muziky. Sbírá moderní tištěné kuchařky, recepty a nové chutě. Pravidelně přispívá do rubriky Dobrá chuť serveru Lidovky.cz; všechny její texty najdete na tastejourney.cz.)
Město, jež otevřelo dveře brexitu. Sunderland, bod zlomu a studená sprcha pro EU |
Absolutně jsem to nečekala, výsledek mě mrzí. Je to však demokratické a svobodné rozhodnutí Britů a musí být respektováno. Přesto ve vysílání BBC Radio 4 slyšíte v reakci na projev ministerského předsedy k výsledku hlasování, že je škoda, že David Cameron odstoupí. Británie, ale i Evropská unie, mají před sebou velký kus práce, jak se s tím vypořádat. Myslím, že se to dotkne každého z nás.
Luboš Jeřábek, technical QA Engineer
Čekal jsem vyšší účast ve Skotsku a jiné vyslovení Walesu. Mrzí mě to, osobně to beru jako výhru Moskvy a prohru Británie společně s EU.
Markéta Cibulková, UK Electronics Ltd
Nutné. Kdyby UK v EU zůstalo, vláda by seděla na zadku a nic nedělala. Díky tomu, že UK vystupuje, se chlapci budou muset ohánět. Vystoupení z EU je jediná šance, jak dosáhnout nějaké změny. A upřímně, UK je jediná země, která k tomu má předpoklady. Jistota vede k nečinnosti.