Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Kofi Annan se vzdává funkce zvláštního vyslance pro Sýrii

Svět

  17:05aktualizováno  20:19
Bývalý generální tajemník OSN Kofi Annan dnes oznámil, že opouští funkci zvláštního vyslance OSN a Ligy arabských států (LAS) pro Sýrii, kterou dál sužuje občanská válka. Annan, který bezvýsledně usiloval o zprostředkování příměří v zemi, se postu formálně vzdá 31. srpna, kdy mu vyprší dosavadní mandát.

Kofi Annan se proslavil v OSN. foto: Reuters

Své rozhodnutí zdůvodnil militarizací konfliktu v Sýrii a "zjevnou absencí jednoty" v Radě bezpečnosti OSN a v rámci mezinárodního společenství.

O Annanově zamýšlené rezignaci informoval generální tajemník OSN Pan Ki-mun s tím, že s generálním tajemníkem LAS Nabílem Arabím už jednají o možném nástupci Annana, jehož snažení hluboce ocenil.

"Nedostalo se mi veškeré podpory, jakou si tato záležitost zasloužila," řekl Annan na narychlo svolané tiskové konferenci v Ženevě. "Bez vážného, odhodlaného a jednotného mezinárodního tlaku, a to i od mocností v regionu, je pro mě, stejně jako pro kohokoliv jiného, nemožné nutit na prvním místě syrskou vládu a také syrskou opozici, aby začaly s nezbytnými kroky pro politický proces," prohlásil Annan.

ČTĚTE TAKÉ:

"Zatímco syrský lid zoufale volá po činech, v Radě bezpečnosti pokračuje vzájemné obviňování," řekl dále Annan. Nevyloučil zároveň, že jeho nástupce "bude mít větší šanci a uspěje".

USA připisují vinu Číně a Rusku

USA připsaly vinu na Annanově odstoupení Rusku a Číně, konkrétně jejich systematickému odmítání podpořit návrhy rezolucí RB OSN na ukončení krize v Sýrii.

Mluvčí Bílého domu Jay Carney řekl, že Annanovo odstoupení jasně ukazuje neschopnost Moskvy a Pekingu jednat v RB OSN i neochotu syrského prezidenta Bašára Asada ukončit masakry v zemi.

Syrská vláda vyjádřila nad Annanovým rozhodnutím politování. V prohlášení ministerstva zahraničí zároveň podle AFP obvinila "státy, které se snaží destabilizovat Sýrii" (v narážce na Západ, Turecko a země Perského zálivu), ze zmaření Annanovy mise.

Rusko, které stojí v syrském konfliktu na na straně Asadova režimu, vyjádřilo nad Annanovým rozhodnutí politování. "Kofi Annan je velmi úctyhodná osoba, brilantní diplomat a velmi decentní člověk, takže je to velká škoda. Ale doufám, že úsilí mezinárodního společenství zacílené na ukončení násilí bude pokračovat," reagoval ruský prezident Vladimir Putin.

"Podporovali jsme jeho snažení," řekl ruský velvyslanec při OSN Vitalij Čurkin k působení Kofiho Annana. Ocenil zároveň rozhodnutí OSN a LAS najít Annanova nástupce pro tento "hrozně obtížný úkol".

Francie: Demise je projevem slepé uličky

Podle Francie je ohlášená Annanova demise "jasným projevem dramatické slepé uličky", do níž se dostal konflikt v Sýrii. "Annan odstupuje, naléhavost příměří, odchodu Bašára Asada a politického předání moci respektujícího všechny syrské komunity je naléhavější než kdy dříve," citovala AFP z prohlášení šéfa francouzské diplomacie Laurenta Fabiuse.

K zesílení tlaku na Sýrii vyzval Radu bezpečnosti OSN britský premiér David Cameron. Annanův plán podle něj nefunguje, a proto "teď musíme přitlačit, schválit v Radě bezpečnosti rezoluce, abychom vyvinuli na Sýrii větší tlak," řekl Cameron televizi Sky News.

Cameron před tím jednal v Londýně s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Podle Camerona se prý shodli, že chtějí ukončení konfliktu v Sýrii v zájmu nastolení stability v této zemi.

Annan je autorem šestibodového mírového plánu pro Sýrii z letošního jara. Plán, který vstoupil po údajném souhlasu obou stran v platnost 12. dubna, žádal především klid zbraní, což bylo dodrženo možná jen první den.

Požadoval také stažení těžkých zbraní ze syrských měst, propuštění vězněných oponentů režimu a předpokládal, že na příměří budou dohlížet pozorovatelé OSN. Ti byli do Sýrie vysláni, ale jejich mise byla měsíc před vypršením mandátu přerušena kvůli intenzivním bojům představujícím vysoké bezpečnostní riziko pro pozorovatele.

Jejich původní 90denní mandát vypršel 21. července, v předvečer tohoto termínu Rada bezpečnosti OSN schválila jeho prodloužení o 30 dnů pro 300 neozbrojených pozorovatelů a asi 100 civilních členů mise. 25. července pak OSN odvolala ze Sýrie polovinu ze 300 svých pozorovatelů.

Konflikt v Sýrii trvá už bezmála 17 měsíců a vyžádal si za tu dobu odhadovaných 19.000 lidských životů

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Autoři: ,