30. března 2012 13:30 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Anonymous chtějí v sobotu zablokovat internet

Hackeři Anonymous. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hackeři Anonymous. | foto: Reuters

Hackerská organizace Anonymous hrozí, že v sobotu zablokuje provoz celé sítě internet. Chce toho dosáhnout útokem na tzv. DNS servery, které zajišťují převod textově zadávaných adres na IP adresy. Informovala o tom britská BBC na svých internetových stránkách.

Každý, kdo pravidelně používá internet, jistě dobře zná chybovou hlášku "stránku nelze zobrazit". Ukazuje se ve chvíli, kdy uživatel špatně zadá adresu webu, na který se chce dostat, webová stránka neexistuje nebo není připojen k síti.

ČTĚTE TAKÉ:

V sobotu 31. března by tato hláška mohla být tím jediným, s čím se uživatelé internetu na celém světě na svých obrazovkách setkají. Stane se tak, pokud členové hackerského hnutí Anonymous splní svou hrozbu a dokáží vyřadit všech 13 hlavních DNS serverů, které zajišťují provoz internetu.

Anonymous chtějí zaútočit na internetový 'telefonní seznam'

Profesor Alan Woodward na stránkách BBC upozorňuje, že úspěšné zrealizování takového útoku není vůbec nemožné. Hackeři z hnutí Anonymous dokonce popsali, jak celou akci hodlají provést. Tzv. DNS servery, na které se chtějí zaměřit, zajišťují převod textového zadání vepsaného uživatelem do adresního řádku prohlížeče na konkrétní IP adresu (něco jako souřadnice) požadovaného webu.

Anonymous chtějí všech 13 hlavních DNS serverů v jeden moment přetížit. DNS server totiž, v případě neúspěšného požadavku na přesměrování na IP adresu, vysílá zpět daleko větší objem dat, než která od žadatele obdržel. Bude-li v jeden moment všech 13 serverů zahlceno požadavky, které je donutí vysílat velké množství dat nazpět, může dojít k jejich přetížení. Tím bude znemožněna jejich komunikace jak mezi sebou, tak mezi množstvím "nižších" DNS serverů, které již pro konkrétní uživatele zajišťují vyhledávání IP adres.

Očima počítačového odborníka

Hackerská skupina Anonymous se v sobotu pokusí přetížit DNS servery a vypnout tak internet. Je tento zásah vůbec technicky možný? Lidovky.cz oslovily nezávislého ICT konzultanta Martina Zikmunda.

"Určitě je možné tímto útokem přetížit hned několik DNS serverů najednou. S vypnutím internetu to ale nemá moc co společného. Výpadek DNS spočívá v tom, že URL se nepřiřadí IP adresa, internet však funguje dál a uživatel, který zná příslušnou IP, se dostane, kam chce."

Zikmund dodává, že pokud má být útok skutečně efektivní, je třeba zacílit na servery velkých poskytovatelů. "V ČR by tedy bylo účelné zaútočit na DNS servery jako Telefónica, UPC, T-Mobile, Vodafone apod. V praxi stačí přetížit relativně málo DNS k tomu, aby velká část uživatelů v ČR neměla přístup k internetu (tj. ke službám DNS)."

Pak se může stát, že po zadání textové adresy do prohlížeče (např. www.lidovky.cz) ji nebude příslušný DNS server schopen identifikovat s příslušnou IP adresou (např. 212.58.244.66) a stránka se tak nezobrazí - na uživatele pouze vykoukne nechvalně známé "stránku nelze zobrazit".

Jde o planý poplach nebo vážně míněnou hrozbu?

Zdali jde o planou poplašnou zprávu nebo zdali hodlají hackeři z Anonymous opravdu útok zorganizovat, není jisté. Anonymous není pevně organizovanou skupinou, nemá žádné oficiální mluvčí a oznámení o útoku bylo zveřejněno na jednom z anonymních webových úložišť.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Podle profesora Alana Woodwarda se celý útok, i pokud je vážně myšlený, nejspíše nepodaří. Jistá pravděpodobnost, že v sobotu byť jen na chvíli přijdeme o možnost být na Facebooku, posílat e-maily nebo navštěvovat svůj oblíbený zpravodajský web, zde však je.

jkzJan Kaczor, hmHana Mazancová