5. února 2015 10:45 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Antisemitismus v Británii dosáhl rekordní úrovně, varuje organizace

K nárůstu projevů antisemitismu do velké míry přispěly reakce na konflikt mezi... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy K nárůstu projevů antisemitismu do velké míry přispěly reakce na konflikt mezi... | foto: Twitter / The TelegraphReuters

LONDÝN Antisemitismus byl v Británii loni na vzestupu. Počet incidentů namířených proti osobám židovského původu se během uplynulého roku více než zdvojnásobil a dosáhl nejvyšší dosud zaznamenané úrovně, oznámila ve čtvrtek britská charitativní organizace.

Podle organizace Community Security Trust (CST), která se zabývá bezpečností britské židovské komunity, přispěly k nárůstu projevů antisemitismu reakce na konflikt mezi Izraelem a Gazou z loňského léta.

Organizace za celý rok zaznamenala 1168 projevů nesnášenlivosti, jejichž terčem byli Židé. To je nejvyšší počet od chvíle, kdy skupina začala v roce 1984 sledovat projevy antisemitismu v zemi. Oproti předloňskému roku, který přinesl 535 takových případů, se jejich počet zvýšil více než dvojnásobně, citovala ze zprávy agentura AP.

PSALI JSME:

Obavy z antisemitismu se v Evropě zvýšily po prosincových útocích na obchod s košer potravinami v Paříži a redakci francouzského satirického časopisu Charlie Hebdo. Při útocích bylo zabito 17 lidí včetně čtyř Židů.

Pohřeb Yohana Cohena, Yoava Hattaba, Philippa Brahama a Francoise-Michela...

Pohřeb Yohana Cohena, Yoava Hattaba, Philippa Brahama a Francoise-Michela...

Mluvčí britské židovské charity Mark Gardner uvedl, že po prosincových událostech ve Francii volal do organizace nezvykle velký počet lidí, kteří se obávali podobného teroristického útoku v Británii. Organizace za uplynulý rok obdržela 81 zpráv o násilných antisemitských útocích. V jednom případě byla oběť zasažena baseballovou pálkou.

Většina nahlášených incidentů ale tak daleko nezašla. Nejčastěji šlo o slovní napadení, jehož terčem se na veřejných místech stali náhodně vybraní židovští muži či ženy. Většina incidentů se odehrála v Londýně a v Manchesteru, kde se nachází největší židovské komunity v Británii.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz