130 let
Tuberkolóza

Tuberkolóza | foto: Lidovky.cz

Londýn je hlavním městem tuberkulózy v západní Evropě, píše AP

Svět
  •   15:45
LONDÝN - Londýn je sice známý svými historickými památkami a dvoupatrovými autobusy, má ale i pochybnější charakteristiku - je hlavním městem tuberkulózy v západní Evropě. Britští zdravotníci proti této nemoci začali bojovat i za pomoci bílé dodávky, která jezdí po Londýně a nabízí bezplatný rentgen plic, napsala ve středu agentura AP.

Podobné dodávky byly běžné v Evropě i v USA v 50. letech, ale většina z nich zmizela o dvě desetiletí později, kdy se výskyt tuberkulózy snížil. Ale v poslední době jí začalo v Británii přibývat. Loni bylo v Londýně asi 3500 případů, tedy víc než v Nizozemsku, Belgii, Řecku a Norsku dohromady. Je to také víc než v některých afrických zemích, jako je Eritrea nebo Gambie, byť mnohem méně než Indii, Číně nebo JAR, kde jsou stovky tisíc nemocných.

Nejohroženější jsou narkomani, bezdomovci a vězni

"Nějak jsme přestali dávat pozor a tuberkulóza se zase stala velkým problémem," řekl Alistair Story, který působí v pojízdném rentgenu patřící fakultní nemocnici londýnské univerzity UCL.

Velká většina případů je podle něj mezi bezdomovci, narkomany a vězni. I přes rozšířený názor, že tuberkulózu přinášejí do Británie přistěhovalci, Story tvrdí, že mezi nimi je výskyt nemoci nízký. "Rozhodně to není tak, že kdybychom zavřeli hranice, tak se problém vyřeší," řekl a připomněl, že jiné evropské země s mnoha přistěhovalci, jako jsou Francie a Německo, podobný nárůst tuberkulózy nezažily.

Pacient na vyšetření uvnitř pojízdné londýnské dodávky, která nabízí bezplatný rentgen plic.

Na tuberkulózu umírá v celém světě přes milion lidí ročně, z 95 procent v rozvojových zemích. Lékaři se také stále více obávají vzestupu baktérií tuberkulózy, které odolávají dosavadním lékům. Podle zprávy Světové zdravotnické organizace jsou v celém světě tři miliony lidí, kteří mají tuberkulózu a u kterých nebyla diagnostikována.

Dodávka, která jezdí v Londýně, stála 460 000 liber (14 milionů korun). Má rentgen, jehož snímky může rentgenolog ihned analyzovat. V průměru posádka vyšetří asi 10 000 lidí ročně a objeví jeden nový případ tuberkulózy týdně. Pokud je rentgenový snímek znepokojivý, je pacient poslán do nemocnice na testy.

Pomáhají i bývalí pacienti

Jednoho nedávného rána proudili do dodávky pacienti, kteří dostali poukázku na bezplatný rentgen v nedaleké ubytovně pro bezdomovce. Aby přesvědčili bezdomovce k testům, využívají lékaři bývalých pacientů, jako je osmapadesátiletý Horace Reid. Tuberkulózu u něj lékaři zjistili v roce 2009 poté, co se zadýchával při chytání autobusu.

"Nevěděl jsem, že je něco špatně do chvíle, kdy jsem propásl autobus a nemohl popadnout dech. Lékaři mi řekli, že mám tuberkulózu a že mohu zemřít," řekl Reid.

Dvacetiletý Danny Hastie byl loni mnohokrát nemocný, ale k doktorovi nešel. Poté, co byl ve vězení, žije na ulicích už víc než rok. "Slyšel jsem o téhle dodávce a řekl jsem si, že to zkusím," řekl. "Nejdřív se člověk bojí, protože si říká, že je třeba nemocný. Ale když vám řeknou, že jste v pohodě, tak vás to uklidní." Britští experti tvrdí, že pojízdný rentgen je dobrý způsob, jak najít nemocné mezi bezdomovci, ale že je zapotřebí širších testů.

Autoři: Lidovky.cz, ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás