Neděle 24. ledna 2021svátek má Milena -2 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

AR-15, zbraň masových vrahů: 204 mrtvých a 610 zraněných za pět let. ‚S ní nelovíte, jen zabíjíte lidi‘

James Paddock a jeho zbraně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy James Paddock a jeho zbraně. | foto: https://twitter.com/breaking911

PARKLAND/PRAHA Když před rokem oslavil Nikolas Cruz osmnácté narozeniny, nemohl je zapít s přáteli v baru u piva. Na Floridě, stejně jako v jiných amerických státech, se smí pít alkohol až od 21 let. Mohl si však po prověření trestního rejstříku a psychického stavu koupit legálně poloautomatickou útočnou pušku. Cruz to udělal a ve středu s ní zavraždil 17 lidí a 14 vážně zranil.

James Holmes alias Joker na snímku z roku 2012.

James Holmes.

20. června 2012: James Holmes, hájící se šílenstvím, vešel do kina v coloradské Auroře a zavraždil 12 lidí, 70 zranil.

14. prosince 2012: Dvacetiletý Adam Lanza se vydal po vraždě své matky do školy, kde učila. V základní škole Sandy Hook v connecticuttském Newtownu zastřelil z neznámého důvodu 26 lidí, z toho 20 dětí ve věku 6- 9 let. Dva lidé byli zraněni.

Záchranáři pomáhají raněným.

Záchranáři pomáhají raněným v San Bernardinu.

2. prosince 2015: Džihádistická manželská dvojice Rizwan Farook a Tashfeen Maliková zaútočila v kalifornském San Bernardinu. Po jejich střelbě a výbuchu trubkových bomb zahynulo 14 lidí a 24 bylo zraněno.

12. června 2016: V orlandském gay klubu zaútočil Omar Mateen kvůli nenávisti či z náboženských důvodů. I když policistům tvrdil, že přísahal věrnost Islámskému státu, jeho spojení s džihádisty se nepodařilo nikdy prokázat.  Zemřelo 50 lidí, 58 bylo zraněno.

Zbraně v hotelovém pokoji Stephena Paddocka.

Zbraně v hotelovém pokoji Stephena Paddocka.

1. října 2017: Z neznámého důvodu spustil 64letý Stephen Paddock střelbu do davu návštěvníků hudebního festivalu v Las Vegas. Při největší masové střelbě v amerických dějinách zemřelo 59 lidí, postřeleno bylo 422 lidí.

5. listopadu 2017: Do kostela v texaském Sutherland Springs vešel 26letý exvoják Devin Patrick Kelley. Muž s psychickými problémy zabil 26 lidí a 20 zranil.

Záchranné složky připravují oběti útoku k převozu v Parklandu.

Záchranné složky připravují oběti útoku k převozu v Parklandu.

14. února 2018: 19letý Nikolas Cruz naplnil výhrůžky, které od loňska zveřejňoval na sociálních sítích. Ve škole, z kterého ho vyloučili, zabil 17 lidí a 14 vážně zranil.

Sedm útoků, z nichž je šest mezi 10 nejhoršími střeleckými masakry v moderních amerických dějinách. Celkem při nich za posledních pět let a tři měsíce zemřelo 204 lidí a 610 bylo zraněno. Pachatelé těchto útoků vždy použili některý model poloautomatické útočné pušky AR-15.

Tato zbraň je podobná automatické vojenské útočné pušce M-16, zavedené v 60. letech. AR-15 je bez přehánění nejpopulárnější „dlouhou“ zbraní v USA. Mnoho firem vyrábí desítky variant AR-15, mezi lidmi jich více než deset milionů. Pokaždé, když s ní nějaký masový vrah zabije velké množství lidí, následuje hromadné nakupování této zbraně. Američané jsou touto puškou fascinováni, podle deníku Independent její „vražedné schopnosti“ mnoho střelců lákají ke koupi.

Její pořízení není nijak složité a občané USA si ji mohli objednat a pak vyzvednout v oblíbeném supermarketu Walmart. I proto jde o nejpoužívanější zbraň masových vrahů i teroristů v USA. Ve zbytku světa přitom používají teroristé nejčastěji nějakou variantu „Kalašnikova“. Bizarní je, že kdyby si chtěl Cruz koupit jakoukoliv pistoli či revolver, musel by podle floridských zákonů čekat tři dny. Poloautomatickou útočnou pušku se zásobníkem na desítky nábojů si můžete z obchodu odnést po několika minutách.

Strašlivé možnosti AR-15 ukázal důchodce Paddock před půl rokem při nejhorší masové střelbě v Las Vegas. Paddock použil 17 pušek AR-15 a 10 podobných pušek AR-10 s namontovaným zařízením bump stock - které umožňuje z poloautomatické pušky udělat v podstatě automatickou. Paddock během 10 minut vystřelil více než 1100 střel.

Národní střelecká asociace NRA zbraň vychvaluje i proto, že je vysoce modifikovatelná. „Lidé si mohou upravit AR-15 pro svou potřebu. jde modifikovat délku pušky, velikost zásobníků, můžete přidat optiku a další věci. Schopnost modifikace AR-15 k vašemu osobnímu stylu je jedna z věcí, které zbraň dělají unikátní.“ 

Útočná puška AR-15

Útočná puška AR-15

Po mnoha masakrech, včetně toho středečního, se však velká část americké veřejnosti ptá, k čemu je civilistovi poloautomatická útočná puška? A je jedno zda jde o AR-15 či nějaký jiný dostupný typ.

Nicolas Cruz veden policií do cely po střelbě v Parklandu.
Chvilka ticha za oběti v Parklandu.

Omezení práv majitelů zbraní USA polarizuje. I když demokraté jsou hlasitější v prosazení „zbraňové kontroly“, své odpůrce i zastánce má na obou stranách politického tábora. Demokratický senátor za Floridu Bill Nelson v CNN ve čtvrtek v CNN prohlásil: „Jsem lovec, vyrostl jsem na ranči. Podporuji druhý dodatek Ústavy o držení zbraní. S AR-15 ale nechodíte lovit. AR-15 je pouze k zabíjení lidí. Není možné, aby si šlo legálně koupit vojenskou zbraň.“

Jisté je, že snaha prosadit omezení zbraní bude pro každého politika znamenat velkou ztrátu hlasů. Prezident Donald Trump ve čtvrtek šest minut mluvil o masakru v Parklandu, zpřísnění zákona o zbraních nezmínil ani jednou. Bohatá zbraňová lobby je v USA velmi vlivná a je nepravděpodobné, že by se v dohledné době podařilo zastáncům omezení zbraní uspět.

Donald Trump promluvil na tiskové konferenci ke střelbě na Floridě.

Donald Trump promluvil na tiskové konferenci ke střelbě na Floridě.

Předseda Sněmovny reprezentantů Kongresu Paul Ryan však vyzval ve čtvrtek zákonodárce, aby odstranili všechny právní mezery, které duševně nemocným lidem umožňují opatřovat si zbraně. „Jak víte, duševní zdraví je často velký problém, který způsobuje tyto tragédie,“ řekl Ryan novinářům. Zdůraznil, že je třeba zajistit, aby kdokoli, kdo je registrován s duševní nemocí, se už za žádných okolností ke zbraním nedostal.

Agentura Reuters ale připomněla, že Kongres, který ovládají republikáni, koncem roku 2016 rozhodl, že systém širších kontrol při prodeji zbraní se nebude týkat zájemců z řad duševně nemocných příjemců dávek sociálního zabezpečení. Postarali se o to republikánští zákonodárci, kteří svůj krok zdůvodnili tím, že jinak by duševně narušení lidé byli připraveni o své právo se ozbrojovat.

Předchozí přísnější opatření vlády bývalého prezidenta Baracka Obamy loni v únoru svým podpisem příslušné nové právní úpravy pomohl odstranit současný prezident Donald Trump.

Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...