Úterý 3. srpna 2021, svátek má Miluše
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Arabka utýrala služebnou, indonéský prezident žádá vysvětlení

Svět

  13:11
RIJÁD - V Saúdské Arábii pracuje kolem jednoho a půl milionu přistěhovalců, které do země přilákala vidina lepšího výdělku. Lidsko-právní organizace ale varují, že jsou v zemi vydáni napospas svým zaměstnavatelům. Případ brutální vraždy indonéské služebné vynesl toto téma opět na povrch. Případ je výjimečný tím, že se o jeho vyšetření zasazuje indonéský prezident.

Žena protestuje před saúdskoarabskou ambasádou v Colombu kvůli případu týrání služebné ze Srí Lanky (30.08.2010). foto: Reuters

Indonéskou služebnou brutálně zavraždila její zaměstnavatelka. Šestatřicetiletá žena zemřela na řezné rány na krku a její tělo bylo nalezeno v odpadkovém koši, informuje BBC.

Tragédie navíc přichází nedlouho poté, co se na veřejnost dostal další případ brutálně týrané indonéské služebné. Ta se nyní zotavuje v nemocnici v Medíně. Podle médií ženu zodpovědnou za hrůzný čin zatkla policie ve čtvrtek.

Indonéský prezident Bambang Yudhoyono čin označil za 'více než nelidský' a dodal, že požádal saúdskou vládu o okamžitou reakci. "Doufám, že pachatelé budou potrestáni", řekl. V zemi je nyní speciální tým, který má událost prošetřit.

Jakarta zatím přistoupila k projednávání kroků, které by měly zajistit větší ochranu Indonésanům pracujícím na Blízkém východě. Podle odhadů se jejich počet blíží až jednomu milionu.

Kruté zacházení
Podle lidsko-pravních organizací je mnoho zahraničních služebných v Saúdské Aránii vystaveno týrání. Jejich osud závisí spíše na štětstí než na legislativě, píše BBC.

Zaměstnavatelé nad nimi mají obrovskou moc, často jim seberou i cestovní pasy. Podle Human Rights Watch lze situaci evidovat jen stěží, protože služebné, chůvy a další domácí pomocníci jsou doslova schováni za zdmi domáctností, kde jsou systematicky zneužíváni.

Saúdská vláda ale tvrdí, že zaměstnanci ze zahraniční jsou pod ochranou islámského práva.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat