Neděle 11. dubna 2021svátek má Izabela 5 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Revoltující Arabky odkrývají tvář. Chceme Egypt před 30 lety, vzkazují

Jsem pro revoltu arabských žen, protože hodně žen na mateřské dostane výpověď" (Širín, Libanon).   | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jsem pro revoltu arabských žen, protože hodně žen na mateřské dostane výpověď" (Širín, Libanon). | foto: Foto: Facebook

Ukradli jste arabské jaro, vzkazují ženy mužské polovině muslimské populace. Na facebooku spustily odvážnou kampaň s názvem 'Revolta arabských žen'. Na stránce denně přibývají desítky vzkazů, ve kterých muslimky kritizují své podřadné postavení. Zatímco doufaly, že revoluce jim přinese více svobody, nadále musí skrývat tvář a o znásilňování mlčet.

Ženy na sociální síť posílají své fotografie s transparenty, na kterých vysvětlují, proč se ke kampani připojily. Na jejich stranu se staví i řada mužů, někteří z nich dokonce neváhali vyfotit se při mytí nádobí či vaření. Za tři týdny si stránku mezi své oblíbené přidalo více 45 tisíc uživatelů.

Jsem pro revoltu arabských žen, protože chci zpět 'Egypt pře 30lety', kdy ženy byly volné a nikdo jim nepřikazoval, co mají nosit a jak se mají chovat" (Sofie, Egypt).

"Jsem pro revoltu arabských žen, protože chci zpět 'Egypt před 30lety', kdy ženy byly volné a nikdo jim nepřikazoval, co mají nosit a jak se mají chovat" (Sofie, Egypt).

Domácí diktátoři
Kampaň má připomenout principy a cíle arabského jara. "Svoboda a důstojnost nemůže být dosažena, když je polovina populace vyloučena z veřejné sféry. Šovinismus každého muže promění v domácího diktátora, jenž terorizuje svou ženu, dceru, sestru, a dokonce i matku," tvrdí zakladatelky stránky.

Jsem pro revoltu arabských žen, protože každá z nich má právo na pomoc v domácnosti. Nejsou to otrokyně (Muhamad, Jemen).

"Jsem pro revoltu arabských žen, protože každá z nich má právo na pomoc v domácnosti. Nejsou to otrokyně. (Muhamad, Jemen)

Fotky se vzkazy odráží problémy, kterým ženy v arabském světě musí čelit: od sexuálního obtěžování, dětských sňatků, zahalování, až po zákony, podle kterých například dítě automaticky přebírá národnost po otci nebo nedostatečném postihu násilníků. "Jemenské právo fakticky povoluje znásilnění. Je jedno, že jsem ještě dítě," píše jedna z účastnic internetové debaty. 

Hlasy se ozývají také proti zneužívání islámského práva proti ženám. "Islám je má důstojnost. Odmítám být urážena nebo obtěžována ve jménu islámu," zní jeden z příspěvků.

Jsem pro revoltu arabských žen, protože když jdu po ulici nechci, aby na mě VŠICHNI civěli" (Maria a Rima, Libanon, Německo)

"Jsem pro revoltu arabských žen, protože když jdu po ulici nechci, aby na mě VŠICHNI civěli" (Maria a Rima, Libanon, Německo)

Dalším horkým tématem je otázka rovných příležitostí v zaměstnání. "Nechci pracovat dvakrát víc jako můj bratr a dostávat za to polovinu co on," stěžuje si uživatelka ze Súdánu.

Jsem pro revoltu arabských žen, protože je mi trapně z toho, že mám víc práv než moje sestra (Madžd ze Sýrie).

"Jsem pro revoltu arabských žen, protože je mi trapně z toho, že mám víc práv než moje sestra (Madžd, Sýrie).

Ozývají se ale i kritické hlasy. Obvykle pod snímky prostovlasých žen. "Lidé si nejčastěji stěžují, že odhalené vlasy snižují výpovědní hodnotu příspěvků," tvrdí správce stránky, na které každým dnem přibývají nové a nové vzkazy. Během pátku si ji mezi oblíbené přidalo na tisíc lidí.

"Jsem pro revoltu arabských žen, protože je mi špatně ze společnosti, která hodnotí mojí morálku podle toho, co mám na hlavě" (Reem, Egypt).

"Jsem pro revoltu arabských žen, protože je mi špatně ze společnosti, která hodnotí mojí morálku podle toho, co mám na hlavě" (Reem, Egypt).

Arabským jarem je označována vlna protestů ve většině arabských států od konce roku 2010 až do současnosti. Důvody pro nepokoje byly v různých zemích různé, spojuje je hlavně boj proti chudobě, nezaměstnanosti a s tím související odpor vůči dlouhodobě vládnoucím a často autoritářským a zkorumpovaným režimům. Po jejich svržení pak v řadě zemí posílil vliv islamistů.

V pátek v Káhiře protestovaly tisíce lidí proti vládnoucímu Muslimskému bratrstvu, které se podle demonstrantů snaží monopolizovat rozhodování o nové egyptské ústavě.

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!