19. listopadu 2016 9:32 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Arabská koalice ohlásila dvoudenní příměří v Jemenu. Do obležených měst zamíří humanitární pomoc

Obyvatelé zničeného města Saná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obyvatelé zničeného města Saná | foto: Reuters

RIJÁD/SANÁ Vojenská koalice vedená Saúdskou Arábií v sobotu ohlásila 48hodinové příměří v Jemenu. Má začít platit od poledne místního času (10:00 SEČ), informovala agentura Reuters. Pokud ho budou dodržovat i šíitští povstalci, bude možné jej prodloužit, uvedl Rijád.

Šíitští povstalci, kteří bojují proti ústřední jemenské vládě podporované arabskou koalicí, musí podle prohlášení koalice pod vedením Saúdské Arábie umožnit přísun humanitární pomoci do obležených měst, jakým je například Táizz. Pokud se tak stane, koalice podle prohlášení příměří prodlouží.

Šíitští rebelové obsadili v roce 2014 jemenskou metropoli Saná a pak postupovali do dalších částí země. Loni v březnu se do bojů na straně jemenské vlády a prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího zapojila arabská koalice v čele se Saúdskou Arábií.

Šíity se následně podařilo vytlačit z oblastí na jihu. Saná je ale stále v jejich rukou. Dosavadní mírové pokusy včetně několika příměří ztroskotaly. Konflikt si vyžádal již více než 10 tisíc obětí.

ČTK

TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou
TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou

Tamara Klusová – zpěvačka, autorka knížky, manželka oblíbeného muzikanta, ale hlavně trojnásobná maminka. Jaké bylo její vlastní dětství, kde dobíjí baterky a jaké porody se svými dětmi prožila? To se dozvíte v našem rozhovoru.