1. září 2017 18:55 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

IS už nemá kontrolu nad centrem svého ‚hlavního města‘. Rebelové oznámili triumf

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 36Diskuse
Bojovníci Syrských demokratických sil (SDF) před Rakkou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bojovníci Syrských demokratických sil (SDF) před Rakkou. | foto: Reuters

DAMAŠEK Jednotky arabsko-kurdské koalice, kterou ze vzduchu podporuje mezinárodní letecká koalice pod velením Spojených států, v pátek oznámily, že dobyly z rukou organizace Islámský stát (IS) poslední části starého města v syrské Rakce. Mezinárodní letecká koalice však zatím informaci nepotvrdila. Informovala o tom agentura Reuters.

„Oznamujeme našemu lidu, že jsme osvobodili staré město v Rakce,“ stálo v prohlášení Syrských demokratických sil (SDF).

Arabsko-kurdské oddíly poprvé vstoupily do Rakky na počátku června, když se jim toto město podařilo prakticky obklíčit.

Širší ofenziva s kódovým označením Hněv Eufratu, která má za cíl dobýt tuto baštu IS, začala loni v listopadu. Nejprve jednotky dobyly okolní regiony v provincii.

Bombardováním zničená mešita v Rakce.

Bombardováním zničená mešita v Rakce.

Od června se arabsko-kurdským silám podařilo dobýt, jak samy tvrdí, na IS asi 65 procent Rakky. Džihádisté však stále kontrolují některé čtvrti na západě města.

Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která situaci v Sýrii monitoruje, oznámila, že arabsko-kurské síly získaly kontrolu nad více než 90 procenty starého města, nikoliv nad celým jeho územím, jak SDF tvrdí.

Mluvčí mezinárodní letecké koalice plukovník Ryan Dillon uvedl, že stále čeká na potvrzení o dobytí starého města od zdrojů z koalice.

Syrská občanská válka, kterou zažehlo utlačování prodemokratických demonstrací v roce 2011, se v průběhu let se zapojením různých regionálních a zahraničních sil zkomplikovala. Násilí už si vyžádalo více než 330 tisíc obětí na životech a přinutilo několik milionů lidí opustit své domovy.

ČTK
  • 36Diskuse

Najdete na Lidovky.cz