15. října 2015 10:05 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Arabský mladík má být ukřižován. Zachraňte mu život, prosí jeho matka Obamu

Ukřižování. Takový trest vynáší saúdskoarabská justice za účast na demonstraci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ukřižování. Takový trest vynáší saúdskoarabská justice za účast na demonstraci... | foto: TwitterReprofoto

RIJÁD Matka saúdskoarabského demonstranta, který byl odsouzen k ukřižování, prosí amerického prezidenta Baracka Obamu, aby zasáhl a zachránil jejímu synovi život. Ve svém prvním rozhovoru se zahraničními médii označila Nusra Ahmadová trest nad svým synem za „krutý a extrémní“, napsal britský deník The Guardian.

K výzvě o omilostnění Aliho Muhammada Nimra se připojily mnohé lidskoprávní organizace včetně Amnesty International a rovněž i britský premiér David Cameron. Alimu bylo pouhých 17 let, když byl před téměř čtyřmi lety zadržen. Nyní mu hrozí kvůli účasti na protestech v zemi stětí hlavy a následné ukřižování. Nejvyšší soud již odmítl jeho odvolání proti verdiktu.

Saúdská Arábie se řídí islámským právem šaría a její systém trestů bývá často kritizován kvůli přísnosti a tvrdosti. Kritika je nyní ještě hlasitější v souvislosti s tím, že se Saúdská Arábie dostala do čela Rady OSN pro lidská práva.

Najděte rozdíl. Tresty v režii saúdskoarabské monarchie a teroristů z Islámského státu:

Podle Ahmadové byl její syn zadržen poté, co se připojil k šíitským demonstracím ve městě Katíf na východě země. Protestující požadovali stejná náboženská práva jako mají většinoví sunnité. Saúdská Arábie má asi 25 milionů obyvatel a zhruba dva miliony z nich vyznávají šíitský islám. Šíité si dlouhodobě stěžují na diskriminaci v zemi, která vyznává striktní vahhábitskou podobu sunnitského islámu.

Aliho zatkli v únoru roku 2012. Oficiální obvinění zahrnovalo účast na protestu, používání mobilního telefonu k tomu, aby na demonstraci nalákal další účastníky a držení zbraně, což jeho rodina ostře odmítá. „Byly to poklidné, civilizované a legitimní protesty, takže bála jsem se o svého syna, ale vnitřně jsem s ním v základních principech souhlasila,“ popsala Ahmadová.

Když svého syna po jeho zadržení navštívila, všimla si, že ho mučili. „Když jsem ho poprvé navštívila, nepoznala jsem ho. Nevěděla jsem, jestli je to opravdu můj syn Ali, nebo není. Viděla jsem jasně ránu na čele, další na nose, měl ho zmrzačený. I jeho tělo bylo jiné, byl tak hubený,“ uvedla Aliho matka.

K trestu smrti byl odsouzen v květnu roku 2014 a verdikt nyní čeká na závěrečnou ratifikaci saúdskoarabským králem. Nusra Ahmadová stále doufá, že bude její syn ušetřen. Trest, kdy mu má být setnuta hlava a jeho bezhlavé tělo pak ukřižováno na veřejnosti, označila za potrestání patřící do „dávných dob temna“.

Kvůli záchraně svého syna se obrátila i na amerického prezidenta. „Je hlavou tohoto světa a může zasáhnout a mého syna zachránit...Já a můj syn jsme jen prostí lidé, nejsme v tomto světě nijak významní. Kdyby to ale Obama udělal, myslím, že by si ho celý svět ještě mnohem víc vážil. A nás by zachránil od velké tragédie,“ dodala Ahmadová.

ČTK

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na Lidovky.cz