Pondělí 15. srpna 2022, svátek má Hana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Argentina dál bojuje o Falklandy, vojenský konflikt ale vylučuje

Svět

  17:51
BUENOS AIRES - Náměstek argentinského ministra zahraničí Victorio Tancetti dnes oznámil, že jeho země nehodlá ve sporu s Británií o Malvínské (Falklandské) ostrovy přistoupit k vojenskému řešení. Potvrdil ale také, že Argentina dál trvá na tom, že na území, které nyní spadá do správy Británie, má zákonné právo.
Ropná plošina (ilustrační foto)

Ropná plošina (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Kam patří Falklandské (Malvínské) ostrovy?

Původně neobydlené ostrovy ležící zhruba 500 kilometrů od argentinských břehů převzala Argentina v roce 1820 z titulu nástupnictví po Španělsku. Britové je ovládli v roce 1833. V roce 1982 se jich Argentina pokusila znovu zmocnit, ale utrpěla těžkou porážku. Tehdy šlo o obrany národní prestiže, ale zároveň se také mluvilo o možných zásobách ropy.

Samo obyvatelstvo ostrovů se hlásí k Británii. Argentina a celý španělský a francouzský svět pro ně používá označení Islas Malvinas (Malvínské ostrovy). Pro anglosaský svět se ale jedná o Falklands Islands (Falklandské ostrovy).

"Válečnická cesta je z našeho horizontu vyloučena," řekl Tancetti v rozhlasovém rozhovoru. Argentinský velvyslanec v OSN Jorge Argüello předtím obvinil neupřesněné britské skupiny, že "mávají přízrakem války".

Tancetti také prohlásil, že obyvatelé Malvín "nemusejí být neklidní, ale musejí si jasně uvědomit, že že Argentina se nikdy tohoto legitimního požadavku (svrchovanosti nad ostrovy) nevzdá".

Britové v současnosti chtějí ještě v tomto pololetí zahájit v moři u ostrovů ropný průzkum. Argentina proti tomu s ohledem na své historické nároky protestuje a tento týden dokonce nařídila kontrolu všech lodí, které na Falklandy putují skrze argentinské teritoriální vody. Obává se totiž, že kromě vědeckých přístrojů se Británie bude snažit na ostrovy dovézt také součásti těžebních zařízení. Množství ropy na ostrovech je totiž odhadováno až na 60 miliard barelů ropy.

Argentinský ministr zahraničí Jorge Taiana by měl o této otázce jednat již příští středu přímo s generálním tajemníkem OSN Pan Ki-munem.

Autoři: ,

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat