„Co mají tito pacienti společné, jsou vážné respirační potíže s oboustranným zápalem plic a poškozením viditelným na rentgenu, jež je velmi podobné covidu. Ten už jsme však vyloučili,“ uvedl podle listu The Independent Luis Medina Ruiz, ministr zdravotnictví v provincii Tucumán na severu Argentiny.
Právě tam se choroba objevila. Projevuje se kromě bolesti celého těla a problémů s dýcháním také zvracením, průjmy a vysokou horečkou. Kromě koronaviru už lékaři prověřili jako původce i hantaviry, chřipku a některé kmeny legionelly, ale všechny testy byly negativní.
Mezi devíti lidmi, kteří se chorobou nakazili, je osm zdravotníků a sedmdesátiletá pacientka léčená na jednotce intenzivní péče v hlavním městě provincie. „Podstoupila operaci kvůli problémům se žlučníkem. Operace se ještě dvakrát opakovala. Poté se u ní začala projevovat infekční plicní choroba,“ pokračoval ministr.
„Bylo to ve stejné době, kdy se objevily symptomy i u ostatních pacientů, a to kolem 20. srpna,“ dodal. Do pátečního odpoledne zemřeli kromě této ženy dva lidé. Další dva jsou nyní na ventilátoru a jejich stav je vážný.
Jasný není ani pacient nula
Ruiz podotkl, že ještě není jisté, zda byla seniorka „pacientem nula“. Jako první totiž zemřel v pondělí jeden z nakažených zdravotníků, další dvě oběti pak o dva dny později. Všichni tři zesnulí měli i jiné zdravotní problémy.
Odborníci nyní testují vodu a vzorky z klimatizace. A nemocnice Luz Media, v níž se všichni pacienti léčí, se dočasně ocitla v izolaci. Před budovou hlídkují policisté. Úřady také vyzvaly všechny, kteří by s nakaženými mohli být v kontaktu, aby to ohlásili.
Zatím nicméně není jasný důkaz o tom, že by se nemoc přenášela z člověka na člověka, protože mezi lidmi, kteří byli s nakaženými v úzkém kontaktu, není dosud známý žádný případ nákazy, uvádí stanice Deutsche Welle.
„Situace je z principu nepředvídatelná. Uplynulo víc než jedenáct dní a u každého pacienta nemoc postupuje odlišně. Jenže my na ten vývoj musíme počkat, protože je to choroba neznámého původu. Proto je její vývoj tak nepředvídatelný,“ vysvětlil Ruiz.
Stav situace v Argentině bedlivě sledují i odborníci evropského Centra pro kontrolu nemocí a Světové zdravotnické organizace (WHO).