Čtvrtek 30. března 2023, svátek má Arnošt
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Argentinci natočili na Falklandách klip, Britové zuří

Svět

  15:29
LONDÝN/BUENOS AIRES - Argentinská vláda znovu rozvířila doutnající spor o souostroví Falklandy, který před 30 lety skončil krátkou válkou s Velkou Británií. Nechala si totiž natočit oficiální olympijský spot, který si britská strana vykládá jako provokaci.

Argentinský olympionik na Falklandách rozzuřil Brity. foto: ČTK

Reklamu totiž tvoří záběry na argentinského olympionika, který trénuje na Falklandách a končí heslem "Abychom mohli závodit na britské půdě, trénujeme na té argentinské." Británie i Argentina jsou dodnes na jakékoli diskuse o státní svrchovanosti nad Falklandskými ostrovy velmi citlivé a dřímající spor znovu ožil letos v dubnu, kdy si připomínaly třicáté výročí války o tyto ostrovy. Dvouměsíční konflikt si v roce 1982 vyžádal tisícovku obětí a vítězně z něj vyšla Británie, která území poblíž argentinských břehů ovládá od roku 1833.

Argentina ale o nároku na Falklandy, které jsou v Latinské Americe známé pod názvem Malvíny, stále hovoří. Letos například ústy prezidentky Cristiny Fernándezové. Nyní se do přestřelky zapojila i vláda zmiňovaným spotem.

Na 90sekundovém videu je vidět kapitána argentinského mužstva pozemního hokeje Fernanda Zylberberga, jak trénuje v ulicích správního střediska Falkland, městečka Stanley. Běží kolem sídla místních novin Penguin News a kolem oblíbené restaurace Globe Tavern, v záběru za ním je vidět potopená válečná loď a na závěr hokejista vybíhá schody u válečného památníku. Spot nyní bude před letní olmypiádou v Londýně vysílat argentinská televize.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle představitele místní falklandské samosprávy Iana Hansena jde o "lacinou propagandu". "Je velice smutné vidět pana Zylberberga, jak se škrábe na válečný památník. Bohužel to dokládá neúctu, kterou mají argentinské úřady vůči našemu domovu a našim obyvatelům," citovala Hansena agentura AP.

Britský ministr zahraničních věcí William Hague však ve videu vidí jen pokus neztratit tvář poté, co snahy Fernandézové oživit otázku Falkland na mezinárodním poli ztroskotaly. "Je to docela smutný reklamní kousek, na nikoho ve světě to dojem neudělá. Nebudeme na to nijak reagovat," řekl dnes ministr.

Falklandy

Falklandy

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat