15. listopadu 2018 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Záhadné zmizení. Před rokem zmizela z ‚radarů’ argentinská ponorka s 44 lidmi na palubě

Argentinská ponorka ARA San Juan v přístavu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Argentinská ponorka ARA San Juan v přístavu. | foto: wikimedia.org/Martin Otero

Buenos Aires/Praha Argentinské námořnictvo ztratilo před rokem, 15. listopadu 2017, kontakt se svou ponorkou San Juan. Na její palubě bylo 44 lidí. Ponorka plula ze základny v provincii Ushuaia na jihu země do Mar del Plata, nejspíš se potopila v důsledku výbuchu na palubě.

Letos v únoru vyhlásili příbuzní posádky sbírku, aby mohli najmout americkou firmu a pokračovat v pátrání. Argentinská vláda již předtím slíbila odměnu pět milionů dolarů (více než 100 milionů korun) za nalezení vraku ponorky.

V době vyslání poslední zprávy z ponorky velitel hlásil, že mořská voda se dostala do systému ventilace k bateriím a způsobila zkrat a požár baterií. 

„Mořská voda se dostala do systému ventilace k bateriím č. 3, způsobila zkrat a požár těchto baterií, které jsou vyřazeny z provozu. Momentálně jsme ponořeni s odděleným okruhem. Žádné zprávy o personálu, budu vás informovat,“ hlásil tenkrát radiovou komunikací velitel ponorky na základnu.

Domovská základna Mar del Plata, kam měla argentinská ponorka připlout.

Domovská základna Mar del Plata, kam měla argentinská ponorka připlout.

Velitel ale zároveň řekl, že ponorka pokračuje ponořena v plavbě s odděleným okruhem. Pak ztratil se základnou kontakt. Po ponorce během měsíců pátraly dvě desítky lodí, několik letadel a více než 4000 lidí. Týmy více než desítky zemí, včetně USA a Ruska, byly vybaveny nejmodernější technikou.

Sloužila Argentině od roku 1985

Šestašedesát metrů dlouhou a sedm metrů širokou ponorku San Juan vyrobili v roce 1983 v Německu, byla z třídy TR-1700 dieselelektrických útočných ponorek. Poháněna byla čtyřmi dieselovými motory, čtyřmi generátory a jedním elektromotorem.

Šlo sice o útočnou ponorku vojenského námořnictva, která měla i tubusy pro torpéda, bitevní akce se ale nikdy neúčastnila. Mluvčí armády loni uvedl, že ponorka neměla na palubě torpéda.

Do služby argentinské armády byla zapojena v roce 1985, tedy tři roky po válce s Británií o Falklandy. V letech 2007 až 2014 prošla ponorka renovací.

ČTK

Maminky přiznávají: Proč mám jen jedno dítě?
Maminky přiznávají: Proč mám jen jedno dítě?

Můžu se zeptat proč? Bylo to Vaše rozhodnutí nebo zdravotní důvody? Případně vyhovuje Vám to? Vyrůstali jste i Vy jako jedinačkové? Jaké to je, nechybí Vám sourozenec?

Najdete na Lidovky.cz