Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Záhadné zmizení. Před rokem zmizela z ‚radarů’ argentinská ponorka s 44 lidmi na palubě

Svět

  6:00
Buenos Aires/Praha - Argentinské námořnictvo ztratilo před rokem, 15. listopadu 2017, kontakt se svou ponorkou San Juan. Na její palubě bylo 44 lidí. Ponorka plula ze základny v provincii Ushuaia na jihu země do Mar del Plata, nejspíš se potopila v důsledku výbuchu na palubě.

Argentinská ponorka ARA San Juan v přístavu. foto: wikimedia.org/Martin Otero

Letos v únoru vyhlásili příbuzní posádky sbírku, aby mohli najmout americkou firmu a pokračovat v pátrání. Argentinská vláda již předtím slíbila odměnu pět milionů dolarů (více než 100 milionů korun) za nalezení vraku ponorky.

V době vyslání poslední zprávy z ponorky velitel hlásil, že mořská voda se dostala do systému ventilace k bateriím a způsobila zkrat a požár baterií. 

„Mořská voda se dostala do systému ventilace k bateriím č. 3, způsobila zkrat a požár těchto baterií, které jsou vyřazeny z provozu. Momentálně jsme ponořeni s odděleným okruhem. Žádné zprávy o personálu, budu vás informovat,“ hlásil tenkrát radiovou komunikací velitel ponorky na základnu.

Domovská základna Mar del Plata, kam měla argentinská ponorka připlout.

Velitel ale zároveň řekl, že ponorka pokračuje ponořena v plavbě s odděleným okruhem. Pak ztratil se základnou kontakt. Po ponorce během měsíců pátraly dvě desítky lodí, několik letadel a více než 4000 lidí. Týmy více než desítky zemí, včetně USA a Ruska, byly vybaveny nejmodernější technikou.

Sloužila Argentině od roku 1985

Šestašedesát metrů dlouhou a sedm metrů širokou ponorku San Juan vyrobili v roce 1983 v Německu, byla z třídy TR-1700 dieselelektrických útočných ponorek. Poháněna byla čtyřmi dieselovými motory, čtyřmi generátory a jedním elektromotorem.

Šlo sice o útočnou ponorku vojenského námořnictva, která měla i tubusy pro torpéda, bitevní akce se ale nikdy neúčastnila. Mluvčí armády loni uvedl, že ponorka neměla na palubě torpéda.

Do služby argentinské armády byla zapojena v roce 1985, tedy tři roky po válce s Británií o Falklandy. V letech 2007 až 2014 prošla ponorka renovací.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat