Čtvrtek 9. prosince 2021, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Argentinská prezidentka po týdnech mlčení konečně promluvila

Svět

  11:12
BUENOS AIRES - Argentinská prezidentka Cristina Fernándezová Kichrnerová poprvé po šesti týdnech veřejně promluvila ve snaze ukončit spekulace o svém špatném zdravotním stavu. Ve středečním televizním projevu věnovaném pomoci mladým nezaměstnaným Argentincům dala najevo, že je připravena dále vládnout. V jihoamerické zemi se v minulých dnech hlasitě spekulovalo o tom, zda prezidentka nesvěřila vládu šéfovi kabinetu Jorgemu Capitanichovi.

Argentinská prezidentka Cristina Fernándezová Kichrnerová během svého lednového projevu. foto: Reuters

Jindy velmi aktivní levicová politička, která nevynechala jedinou příležitost pronést projev a národ denně zásobovala alespoň desítkou "tweetů", byla až do středy šest týdnů zcela zticha, jak na webu, tak na veřejnosti. "Doufám, že nikdo nebude kritizovat tento celostátně přenášený projev poté, co jste se mé přítomnosti tolik domáhali. Před nějakým časem jsem sledovala průzkumy, podle kterých mě lidé nechtěli vidět, a teď to vidí opačně, chtějí, abych mluvila," narážela vdova po zesnulém exprezidentu Néstoru Kirchnerovi na sérii výzev od politiků, aby rozptýlila spekulace o svém zdraví veřejným vystoupením.

Prezidentku operovali 8. října kvůli hematomu na mozku, který si zřejmě přivodila, když se při pádu uhodila do hlavy. Lékaři jí odsáli krev, která se nacházela pod její lebeční kostí. K zákroku chirurgové přistoupili kvůli zmírnění tlaku na její mozek.

V polovině listopadu se sice vrátila do úřadu a vyměnila několik ministrů poté, co její levicová strana Fronta pro vítězství neuspěla v doplňovacích parlamentních volbách, další velkou aktivitu však navzdory sílící kritice vládní politiky až do středy nevyvinula.

VÍCE ZDE:

Nyní šéf kabinetu Capitanich oznámil, že se prezidentka chystá na konci měsíce cestovat na Kubu a do Venezuely k jednáním mezinárodních společenství, což signalizuje, že její zdraví není nijak vážně podlomeno.

Fernándezová Kirchnerová je u moci od roku 2007, znovuzvolena byla o čtyři roky později. Loni čelila masovým demonstracím a její popularita v zemi klesla. O třetí termín usilovat nehodlá, navíc její strana nemá ke změně ústavy, jež by k tomu byla nutná, dostatek poslanců. Volby budou v Argentině příští rok.

Autoři: ,

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

SOUTĚŽ: Vyhrajte vibrátor a užijte si zábavné Vánoce!
SOUTĚŽ: Vyhrajte vibrátor a užijte si zábavné Vánoce!

Postelové hrátky už nemusí být nudné nebo stereotypní. Chce to trochu jiskru. Jak ji zažehnout? Vyhrajte vibrátor We-Vibe nebo Womanizer v hodnotě...

Mohlo by vás zajímat