Středa 8. prosince 2021, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Argentinská prezidentka si může oddechnout. Zbavili ji obvinění

Svět

  10:26
BUENOS AIRES - Argentinská prezidentka Cristina Fernándezová byla definitivně zbavena obvinění v případu přes 20 let starého bombového útoku na židovské centrum v Buenos Aires. Podle agentury AP o tom rozhodl v pondělí prokurátor, který se po zamítnutém odvolání neodvolal k soudu vyšší instance.

Argentinská prezidentka Cristina Fernándezová. foto: Reuters

Obvinění vůči prezidentce před svou záhadnou smrtí vznesl prokurátor Alberto Nisman. Podle něj se Fernándezová snažila krýt pachatele více než teroristického útoku na židovské centrum z roku 1994 ve snaze zlepšit vztahy s Íránem.

Případem se však pro nedostatek důkazů proti prezidentce odmítl zabývat soud první instance a po odvolání jej zamítl i vyšší soud. „Nedošlo k žádnému zločinu,“ zdůvodnil v pondělním prohlášení prokurátor Javier De Luca své rozhodnutí nepodat další odvolání. 

KAUZA NISMAN:

Případ vyvolal velkou pozornost i kvůli neobjasněné smrti Nismana, který byl nalezen mrtvý ve svém bytě v Buenos Aires 18. ledna. Podle vyšetřujícího státního zástupce pitva vyloučila cizí zavinění, sama prezidentka však zastává názor, že o sebevraždu nešlo. Nisman přitom zemřel pouhý den předtím, než měl podrobně představit výsledky svého vyšetřování.

Fernándezová po celou dobu trvání kauzy jakoukoli vinu odmítala. Íránští představitelé už v minulosti několikrát popřeli podíl na organizaci atentátu. Nismanova údajná vražda, která vyhnala do ulic tisíce Argentinců, vážně poškodila pozici prezidentky a její strany před říjnovými volbami.

Autoři: ,

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!