Čtvrtek 1. června 2023, svátek má Laura
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Arizonští indiáni vyrazili na koních volit Bidena. V baště republikánů mu zřejmě zásadně pomohli k vítězství

Svět

  16:44
Navajo Nation - Vítěz prezidentských voleb v USA Joe Biden podle posledních statistik získal i tradičně „červenou“ Arizonu. Na demokratově vítězství mají podle odborníků zásadní podíl příslušníci indiánských kmenů žijící v místní rezervaci. Volit jich šel bezprecedentní počet. Oblast kmene Navahů byla při pandemii covidu nejvíce zasaženým místem v celých Spojených státech. Washington neposkytl původním obyvatelům dostatečnou pomoc, ti proto nasedli na své koně a vyrazili volit Joe Bidena.

Arizonský indiánksý kmen Navahů na cestě k volbám. foto: Twitter

Arizona byla téměř 30 let baštou republikánů. Naposledy zde vyhrál demokrat Bill Clinton v roce 1996. Minulé volby zabodoval stávající prezident Donald Trump s poměrně pohodlným náskokem 3,5 %. Letos jihozápadní stát v těsném boji podle většiny médií získal budoucí šéf Bílého domu Joe Biden. Náskok nad dosluhujícím Trumpem má asi o 10 000 hlasů. Významným činitelem těchto voleb podle analytiků mohou být Navahové – domorodí obyvatelé USA žijící v indiánské rezervaci jménem Navajo Nation.

Vlajka indánského kmene Navahů.
Indánský kmen Navahů.

Indiáni tvoří v Arizoně podle serveru Vox 6 % populace. V oblasti Navajo Nation žije asi 67 000 oprávněných voličů. Podle statistik amerického zpravodajství 60 až 90 % z nich volilo demokratického kandidáta Bidena. Navahové mají dlouhodobě poměrně nízkou volební účast kvůli nesnázím provázejícím volební proces. 

Objevují se stížnosti na místní infrastrukturu. Navahové se často nemohou k volbám registrovat, jelikož jejich obydlí nemá oficiální adresu, volební urny se nacházejí daleko od příbytků, musí k nim cestovat na koních a podobně. Pro představu - v arizonském Scottsdale se nachází na 478 km² 12 budov pošty. Na celou rezevaci Navajo Nation o rozloze asi 70 000 km² je poboček 27.

Letos se mnoho organizací snažilo původním obyvatelům podmínky ulehčit, a to i z toho důvodu, že indiánské území bylo jedním z nejvíce zasažených míst pandemií v celých Spojených státech. V arizonské části rezervace bylo podle amerického serveru Vox přes 12 000 případů pozitivně testovaných a 596 mrtvých. Na počet obyvatel jde o největší počet infekcí v celých USA, kmenová oblast ve statistikách předstihla i zamořený New York.

I to bylo pro Navahy motivací, proč jít volit. K urnám se dostavili v rekordních počtech. „Jediné slovo, co mě napadá, je hrdost,“ řekla pro americký server BuzzFeed News Allie Youngová, třicetiletá aktivista a příslušnice kmene. „S ohledem na to, jak nás zasáhly rozhodnutí zvolené vlády týkající se pandemie, mám pocit, že jsme řekli ‚dost‘. Dali jsme najevo, že chceme být součástí těchto konverzací a být si jisti, že jsme v nich dostatečně zastoupeni,“ dodala Youngová.

Prezident ‚sjednotitel‘ Joe Biden chce vyléčit Ameriku. Přečtěte si, co plánuje během prvních 100 dní ve funkci

Arizonská aktivistka založila jednu z organizací, které se snaží usnadnit hlasování ve volbách pro komunitu Navahů. Uspořádala mnoho hromadných poutí, při kterých obyvatele z odlehlých oblastí na koních dovedla k urnám. Další společnosti se staraly o to, aby se občané správně registrovali, mimo to posílaly instrukce, jak se dostat k nejbližší volební místnosti či poště.

Nyní čelí obyvatelé rezervace druhé vlně pandemie. Kmenová vláda se snaží prosadit striktní opatření a zabránit komunitnímu šíření, nicméně nedisponuje dostatečnými zdroji. Zdejší nemocnice jsou špatně vybaveny, zdravotních pomůcek pro obyvatele je nedostatek. Trumpova vláda podle amerického serveru domorodcům slíbila pomoc, ale nakonec distribuci odložila.

S prezidentem Navajo Nation Jonathanem Nezem se při kampani sešlo duo Biden-Harrisová ve Pheonixu a slíbili mu, že pokud se dostanou k moci, udělají vše pro to, aby rezervaci pomohli. „Mluvili jsme spolu a myslím, že tato událost podnítila původní obyvatele, aby šli k volbám a hlasovali pro změnu,“ řekl prezident Nez podle NPR News. Demokratův tým domorodé obyvatele oslovil svým plánem pro kmenové národy.

Ukazuje se, že vítěz voleb Joe Biden získal hlasy původních obyvatel napříč celými USA. Indiáni podle serveru Vox hráli roli i při těsných výsledcích ve Wisconsinu, kde Trump prohrál o necelých 20 000 hlasů, přičemž populace původních obyvatel tam čítá asi 70 000 a údaje naznačují, že její příslušníci z velké části svůj lístek hodili Bidenovi. Přesná čísla nicméně zatím známa nejsou.

S Harrisovou slaví i Black Lives Matter. Nová viceprezidentka proslula ‚grilováním‘ svědků nebo tancem v dešti

„Nebýt kmenových národů, Biden by volby nevyhrál,“ řekla Tara Benallyová, ředitelka neziskové organizace Rural Utah Project, která se stará o dostupnost voleb pro indiánské komunity. Původní obyvatelé jsou podle ní dlouhodobě upozaďováni. Nejen že je zdravotnictví v rezervacích nedostatečné, problémy mají i s dalšími službami jako je vzdělávání nebo zdroje pitné vody. Joea Bidena s jeho týmem čeká podle Benallyové nelehký úkol – musí zlepšit životní podmínky domorodců, a nezklamat tak jejich důvěru.

Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem
Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem

Polovinu jogurtu dáme do misky, smícháme s kmínem, kajenským pepřem, sójovou omáčkou a utřeným česnekem.