7. listopadu 2014 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Armáda USA doporučuje oslovovat afroamerické vojáky „negr“

Američtí mariňáci během pochodu s vlajkou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Američtí mariňáci během pochodu s vlajkou. | foto: Reuters

WASHINGTON Americká armáda nedávno vydala aktualizovanou verzi své příručky, kde se mezi doporučenými způsoby oslovení afroamerických vojáků objevila rasistická nadávka „negr“. Poznámka se objevila v kapitole o rovných příležitostech mezi hesly „předsudek“ a „rasismus“.

Doslovné instrukce znějí takto: „Pro osobu, která má kořeny v kterékoli z černých rasových skupin Afriky, může být použito označení ‚Haiťan‘, ‚černý‘, ‚Afroameričan‘ nebo ‚negr‘,“ informoval britský The Independent. Armádní zdroj se pod zárukou anonymity pro CNN vyjádřil tak, že jde o vstřícný krok vůči afroamerickým vojákům, kteří o sobě mohou nyní oficiálně mluvit jako o „negrech“. Někteří Afroameričané tak totiž učinili během amerického sčítání lidu.

Jiný vysoký činitel z Pentagonu ale takové vysvětlení označil za „nejhloupější věc, jakou kdy slyšel,“ a dodal, že americké ministerstvo obrany toto slovo v žádných statistikách nepoužívá.

Negr sem, negr tam

Oslovený veterán Leon McCain řekl, že ho situace příliš nevzrušuje. Když vstupoval do armády v 50. letech, byla klasifikace „negr“ považována za normální. „Nedělalo mi to problém tehdy, nezajímá mě to ani teď. Musíte se dívat dopředu a nenechat se rozhodit ignoranty,“ prohlásil.

Americká armáda už vydala oficiální stanovisko, podle kterého prochází příručka v současnosti revizemi a brzy bude vydána nová verze. Zdůraznila, že je hrdá na rovné podmínky pro všechny, které prý v armádě panují.

Najdete na Lidovky.cz