Úterý 29. listopadu 2022, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Armádní čistky boj proti Islámskému státu neoslabí, ohradilo se Turecko

Svět

  12:29
ANKARA - Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu v pátek podle agentury Reuters odmítl tvrzení, že by nezdařený převrat v Turecku znamenal oslabení boje proti organizaci Islámský stát. Reagoval tak na výroky ředitele amerických zpravodajských služeb Jamese Clappera, podle kterého armádní čistky po nezdařeném puči škodí turecko-americké spolupráci v boji proti IS.

Generál Hulusi Akar, hlava turecké armády. foto: ČTK

Zásahy v armádě smetly mnoho tureckých důstojníků, kteří byli v kontaktu s USA, prohlásil Clapper v noci na dnešek SELČ na Bezpečnostním fóru v coloradském Aspenu. „Mnoho našich partnerů bylo vyhozeno z armády nebo zatčeno,“ poznamenal. „Není pochyb o tom, že to zkomplikuje a zdrží spolupráci s Turky,“ dodal.

Turecké úřady vydaly po zmařeném pokusu o puč zatykače na 47 novinářů

Çavuşoglu označil tyto výroky za nešťastné. „Jestli se (Američané) ptají, jestli byl boj proti Daesh (Islámskému státu) oslaben v důsledku čistek v armádě, tak můžeme říct, že ne. Když je nyní armáda očištěna ... je důvěryhodnější a pro boj efektivní,“ prohlásil šéf turecké diplomacie.

Část turecké armády se 15. července pokusila svrhnout prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, který zavádí v zemi stále tvrdší islámský režim. Převrat se ale nepovedl a Erdoganův režim následně přistoupil k tvrdým čistkám ve státních institucích, které se zatím dotkly více než 60 000 vojáků, policistů, soudců, prokurátorů nebo učitelů, kteří byli buď zatčeni nebo propuštěni z práce. Zadržena byla také asi zhruba třetina ze zhruba 360 tureckých generálů a více než 100 z nich už bylo obviněno.

Turecký prezident Erdogan (mezi vlajkami uprostřed) předsedá nejvyšší vojenské...
Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu.

Turecko je v rámci NATO významným americkým spojencem. Z turecké letecké základny v Inçirliku pořádá mezinárodní koalice vedená USA nálety na bojovníky Islámského státu v Iráku a v Sýrii. Tyto vzdušné operace byly po pokusu o puč načas zastaveny, uvedl Reuters.

Autor:

Mohlo by vás zajímat