Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Arméni ohlásili dalších 40 mrtvých vojáků. Kvůli bojům odešla z domovů až polovina obyvatel Karabachu

Svět

  11:46aktualizováno  16:58
Jerevan/Baku - Ministerstvo obrany Náhorního Karabachu ohlásilo dalších 40 mrtvých vojáků v současných bojích o tuto oblast ovládanou arménskými separatisty. Podle agentury Interfax tak stoupl počet obětí na straně Arménie od začátku bojů, tedy od 27. září, na 280 mrtvých. Proti sobě v něm stojí ázerbájdžánská armáda a jednotky etnických Arménů.

Francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian dnes podle Reuters uvedl, že Francie, Rusko a USA budou jednat ve čtvrtek v Ženevě a v pondělí v Moskvě a pokusí se přesvědčit znesvářené strany konfliktu o Náhorní Karabach k zahájení příměří.

Arménské ministerstvo zahraničí znovu vyzvalo k rychlé dohodě o příměří. Žádají...
Od začátku současného konfliktu přišlo o život přes 200 lidí, podle...

Jde o nejvážnější konflikt mezi Ázerbájdžánem a Arménií za více než 25 let. Ruský prezident Vladimir Putin k tomu ve středu řekl, že boje o Náhorní Karabach musí skončit. V televizním rozhovoru dodal, že je ve stálém kontaktu s arménským premiérem Nikolou Pašinjanem. Telefonicky s ním hovořil i ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev.

Podněcovatelem bojů v Náhorním Karabachu je podle syrského prezidenta Asada Erdogan

Podle zdrojů agentury AFP odešla z domovů kvůli bojům až polovina obyvatel Náhorního Karabachu, tedy 70 až 75 tisíc lidí. Podle tohoto zdroje tvoří 90 procent z nich ženy a děti. „Z domovů odešlo 70 až 75 tisíc lidí, a to buď do vnitrozemí Arcachu (arménský název Náhorního Karabachu), nebo na jiná bezpečná místa mimo hranice tohoto území,“ sdělil zdroj AFP.

Alijev v rozhovoru s ruskou státní televizí Pervyj kanal uvedl, že je po skončení akutní fáze vojenských operací v Náhorním Karabachu ochotný započít s Arménií jednání, informuje agentura TASS. Arménský premiér Pašinjan ale listu Time dříve řekl, že Arménie bude souhlasit s příměřím jen v případě, že se v regionu přestane angažovat Turecko a z oblasti se stáhnou žoldáci.

Alijev ve středu také ve stejném rozhovoru obvinil Arménii z toho, že se do konfliktu snaží zapojit evropské země a Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Alijev zdůraznil, že spor by podle něj neměl překračovat hranice Arménie a Ázerbájdžánu. Pašinjan ale konstatoval, že konflikt již regionální rámec překročil, protože se ho „účastní radikálové a mezinárodní teroristé, což představuje nebezpečí pro všechny země regionu a ohnisko bezpečností hrozby pro celý svět“. Pašinjan také zdůraznil, že situaci silně ovlivňuje zapojení Turecka, a uvedl, že jedním z důvodů, proč se Turecko po 100 letech vrátilo na jižní Kavkaz, je, aby „pokračovalo v politice genocidy Arménů“, citovala arménského premiéra agentura TASS.

Mezinárodní společenství republiku Arcach neuznává. Žije tam něco přes 140 tisíc lidí a z nich 99 procent jsou etničtí Arméni. Arménie a Ázerbájdžán vedou o toto území spor desítky let. Převážně arménské obyvatelstvo této oblasti se odtrhlo od Ázerbájdžánu na přelomu 80. a 90. let minulého století v krvavé válce, která si vyžádala asi 30 tisíc mrtvých a statisíce uprchlíků. V současné době se Náhorní Karabach a přilehlý Lačinský koridor nacházejí pod vojenskou kontrolou Arménie. Ázerbájdžán považuje území za okupované.

V současném boji se obě bojující strany obviňují z ohrožování civilistů, a to zejména ve středisku území Stěpanakertu, který je domovem 50 tisíc lidí.

Metropolí v Náhorním Karabachu otřásly výbuchy, místní ministerstvo obviňuje Ázerbajdžánce

Konflikt sleduje mnoho zemí z obav, že se do něj vloží cizí státy. Íránský prezident Hasan Rúhání ve středu prohlásil, že boje mohou přerůst v regionální válku. Dodal, že Írán nedovolí, aby země posílaly k jeho hranicím teroristy. Syrský prezident Bašár Asad v úterý řekl, že do Náhorního Karabachu odcházejí radikálové ze Sýrie a z rozdmýchávání napětí obvinil Turecko.

Řecko ve středu odvolalo svého velvyslance z Ázerbájdžánu kvůli údajným „nepodloženým a urážlivým“ vyjádřením ázerbájdžánské vlády. Podle ní Řecko toleruje na svém území cizí bojovníky. Atény ve středu svého velvyslance odvolaly ke konzultacím.

Autor: