Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Svět

Mezi Arménií a Ázerbájdžánem dál hřmí děla, Putin slíbil „praktické“ kroky

Pohled na osadu Sotk v Arménii, která byla údajně zasažena při nedávných pohraničních střetech s Ázerbájdžánem. (14. září 2022) foto: Profimedia.cz

Pohraniční oblasti Arménie s Ázerbájdžánem od středečního rána opět čelí útokům a ostřelování. Jerevan počet padlých arménských vojáků při střetech s ázerbájdžánskými silami zvýšil z původních 49 mrtvých na 105. Baku zatím informovalo o 50 mrtvých ázerbájdžánských armádních příslušnících. Také na hranici mezi Kyrgyzstánem a Tádžikistánem propukly přestřelky.
  8:49aktualizováno  15:57

„K dnešnímu dni podle zpřesněných informací zemřelo 105 vojáků,“ řekl arménský premiér Nikol Pašinjan v arménském parlamentu. Bilanci mrtvých na arménské straně nepřímo potvrdilo Baku, jehož úřady Jerevanu nabídly, že mu předají těla stovky jeho padlých vojáků.

Pašinjan kromě toho uvedl, že ázerbájdžánské síly v průběhu současných bojů získaly kontrolu nad některými arménskými územími. „Když říkáme, že se Ázerbájdžán vůči Arménii dopustil agrese, znamená to, že se mu podařilo získat pod kontrolu některá území,“ řekl.

Ostré střety mezi Arménií a Ázerbájdžánem propukly v noci na úterý. Země se z rozpoutání konfliktu viní navzájem. Dodržena nebyla ani dohoda o klidu zbraní, která měla platit od úterního rána.

„Situace na arménsko-ázerbájdžánské hranici zůstala přes noc napjatá. Nepřítel používal bezpilotní letouny zejména ve směru na Džermuk,“ uvedlo arménské ministerstvo s tím, že ázerbájdžánské síly s použitím dělostřelectva, minometů a dalších zbraní zahájily „útočné akce“ na obce Džermuk a Verin Šorža.

Ministerstvo obrany Ázerbájdžánu uvedlo, že arménské síly porušily příměří a v noci na středu ostřelovaly dělostřelectvem pozice ázerbájdžánské armády v okresech Lačin a Kelbadžar. Ázerbájdžánské jednotky podle ministerstva podnikají „adekvátní kroky“ na svou obranu.

Putin chce situaci stabilizovat

Ruský prezident Vladimir Putin na mimořádném zasedání členských zemí Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (ODKB) uvedl, že budou podniknuty „další praktické kroky“ ke snížení napětí na arménsko-ázerbájdžánské hranici, uvedla agentura Interfax s odvoláním na prohlášení ODKB.

Postsovětský vojenský pakt dále rozhodl, že do Arménie vyšle misi pod vedením generálního tajemníka této organizace Stanislaua Zase. Jejím úkolem bude „posoudit situaci“ na místě.

Arménský premiér Nikol Pašinjan v úterý apeloval na Putina i ODKB, aby střetům učinily přítrž. Ruské ministerstvo zahraničních věcí se zatím nevyjádřilo, zda Kreml splní své závazky vůči Arménii, pokud bude Ázerbájdžán pokračovat v útoku.

Vliv Kremlu oslabuje neúspěch na Ukrajině

Americký Institut pro studium války (ISW) ve středu uvedl, že vliv Moskvy v částech bývalého SSSR zřejmě oslabují ruské vojenské neúspěchy na Ukrajině.

Arménský premiér Nikol Pašinjan v úterý apeloval na Putina, postsovětský vojenský pakt Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (ODKB) i Radu bezpečnosti OSN, aby zakročily. Ruské ministerstvo zahraničních věcí se zatím nevyjádřilo, zda Kreml splní své závazky vůči Arménii, pokud bude Ázerbájdžán pokračovat v útoku.

„Ruské kličkování může poškodit vztahy Ruska s Arménií i s ostatními členskými státy ODKB, zejména pokud Rusko nebude moci poskytnout vojenskou podporu nebo zajistit mír,“ uvádí institut.

Připomíná, že Rusko již na jaře stáhlo 800 svých armádních příslušníků ze základny v Arménii a rovněž část svých „mírových“ sil umístěných v Náhorním Karabachu. To vše s cílem nahradit ztráty ruských vojsk na Ukrajině.

Podle serveru Politico představuje nová erupce násilí na Kavkaze „další velký strategický bolehlav“ pro ruského prezidenta Putina. Po Moskvě se žádá, aby stabilizovala situaci mezi Arménií a Ázerbájdžánem právě ve chvíli, kdy Putina zahnala do úzkých nečekaně úspěšná protiofenzíva ukrajinských sil v Charkovské oblasti, píše Politico.

Připomíná, že Arménie vzhlíží k Moskvě jako k hlavnímu spojenci, který zaručuje její bezpečnost. Další regionální hráč Turecko naopak pevně stojí na straně Ázerbájdžánu, který předloni s pomocí Ankary dobyl velkou část svého území obsazeného po desetiletí arménskými silami.

Střety mezi Kyrgyzstánem a Tádžikistánem

Napjatá situace panuje také na hranici mezi Kyrgyzstánem a Tádžikistánem, kde propukly přestřelky. Tádžická strana uvedla, že kyrgyzská pohraniční stráž začala nejprve bez předchozí provokace druhé strany v kyrgyzské provincii Batken pálit střelnými zbraněmi a minomety na tádžické pozice.

Jeden příslušník tádžické pohraniční stráže při střetu zahynul a dva byli zraněni, napsala agentura RIA Novosti.

Podle kyrgyzské pohraniční stráže z minometů na její členy stříleli tádžičtí vojáci a při přestřelce byli zraněni dva příslušníci ozbrojených sil. Kyrgyzstán také od 14:00 místního času (10:00 SELČ) oznámil další incident na jiném místě provincie Batken, kde podle něj tádžická pohraniční stráž začala střílet na kyrgyzské vojáky.

Agentura Reuters píše, že podobné potyčky na kyrgyzsko-tádžické hranici jsou časté. Letos koncem dubna si konflikt o vodní zdroj na hranicích mezi těmito postsovětskými republikami vyžádal nejméně šest mrtvých a desítky zraněných. Obě země podporují Rusko, které letos v únoru zahájilo invazi na Ukrajinu.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!