Středa 29. listopadu 2023, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Manévry s USA, inspekce z Francie. Arménie dráždí slábnoucí Rusko

Pařížská starostka s delegací na území Náhorního Karabachu (30. srpna 2023) foto: Profimedia.cz

Na humanitární krizi v Náhorním Karabachu a blokádu Lačinského koridoru se rozhodla reagovat pařížská starostka Anne Hidalgová. Ve středu zavítala do regionu. Mezitím Arménie oznámila, že uspořádá vojenské cvičení s USA, což zvedlo ze židle Rusko, kterému se moc na Kavkazu začíná sypat pod rukama. „Spoléhat na Rusko byla strategická chyba,“ prohlásil arménský premiér Nikol Pašinjan.
  14:03

Poněkud neočekávaná mise se ve středu ocitla v oblasti Náhorního Karabachu. Francouzští politici, kteří se běžně zabývají spíš stavebními povoleními a důchody popelářů než napjatou zahraniční politikou na odlehlém okraji Evropy, se sjeli do regionu, v němž už několik měsíců přetrvává neutěšená humanitární krize.

Starostka Paříže se na arménském venkově objevila v doprovodu několika dalších aut s francouzskými regionálními činiteli. Za černými SUV a mikrobusy plnými zahraničních i tamních novinářů jelo deset bílých nákladních aut s humanitární pomocí, informoval i portál Politico.

Arménská enkláva na území mezinárodně neuznané Republiky Arcach, oblasti v Ázerbájdžánu, kterou z 95 procent obývají Arméni, je už týdny v důsledku blokády Lačinského koridoru odříznutá od dodávek potravin a pohonných hmot.

Rozhodnutí francouzských politiků je tak na jednu stranu pochopitelné. Ve Francii momentálně žije zhruba 750 000 Arménů, přičemž početné komunity sídlí právě v Paříži. Sám Elysejský palác se navíc v posledních měsících projevil jako hlavní zastánce karabašských Arménů a podpořil výzvy k mezinárodním zárukám jejich bezpečnosti.

Na druhou stranu ale rozhodnutí dokazuje, že situace začíná být opravdu alarmující. Hidalgová už vyzvala prezidenta Emmanuela Macrona, aby prosadil rezoluci Rady bezpečnosti OSN k této situaci, a před novináři dodala, že Arménům v Karabachu hrozí „genocida a etnické čistky z rukou autoritářského státu v regionu (Ázerbájdžánu, pozn. red.)“.

Francouzské kamiony s humanitární pomocí pro Armény v Náhorním Karabachu stojí...

Kamiony s francouzskou humanitární pomocí navíc zůstaly ve středu trčet v už tak dlouhé koloně, která již několik týdnů čeká na povolení ke vstupu. Ázerbájdžánské kontrolní stanoviště instalované na kdysi jediné silnici vedoucí do Náhorního Karabachu i z něj, je beznadějně zablokované.

Za cenu ázerbájdžánského zemního plynu

V Karabachu i nadále roste kritika Evropské unie. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová se totiž začala poohlížet po zemním plynu z Ázerbájdžánu. Chtěla tak nahradit dodávky z Ruska, o něž Evropa přišla v důsledku války na Ukrajině.

Myšlenka to byla šlechetná: Vzhledem k tomu, že Rusko zaměstnává válka proti Ukrajině, Brusel doufal, že by mohl posílit svou přítomnost právě na Kavkaze. Chtěl vybudovat hospodářské vazby s Ázerbájdžánem a zároveň nabídnout politickou podporu sousední Arménii ve snaze udržet křehkou rovnováhu mezi oběma soupeřícími státy.

Praxe ale pokulhává. Podle jednoho z členů delegace, Bruna Retailleaua, šéfa pravicových Republikánů ve francouzském Senátu, toto rozhodnutí jen popudilo ázerbájdžánského prezidenta Ilhama Alijeva. Z Baku teď zní hlasy, že Francouzi pod tlakem arménské komunity Ázerbájdžán démonizují.

Arménie v paktu s USA

Aby napětí v dlouholetém sporu nebylo málo, Arménie do celé patálie nenápadně přizvala i Spojené státy, s nimiž plánuje společné vojenské cvičení. Ve středu o tom informovala agentura AP . Cvičení začne již v pondělí.

Arménské ministerstvo obrany uvedlo, že cílem je připravit jednotky na mezinárodní mírové operace. Neuvedlo, kolik vojáků se cvičení zúčastní, ani neupřesnilo, jaké činnosti budou v rámci cvičení probíhat. „Pokud jde o cvičení, jistě tato zpráva vyvolává znepokojení, zejména za aktuálních okolností,“ řekl neprodleně po oznámení mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Oblast, o níž se znesvářené zakavkazské země přou už léta, má totiž být pod ochranou ruských mírových sil rozmístěných v rámci příměří, které v roce 2020 válku oficiálně ukončilo. Moskva je však stále víc zaměstnána svou invazí na Ukrajinu a Arménie si opakovaně stěžuje, že ruské mírové síly nedělají nic pro otevření Lačinského koridoru, i když je to jejich povinnost.

„Pašinjan, zrádce národa“

Ostrou rétoriku vůči Rusku už tak zahájil i arménský premiér Nikol Pašinjan. Prohlásil, že spoléhat se v otázkách bezpečnosti výhradně na Rusko byla strategická chyba. Moskva podle něj nebyla schopná plnit své úkoly a v současné době její role v regionu upadá.

V rozhovoru pro italský deník La Repubblica Pašinjan dokonce obvinil Rusko, že nedokázalo zajistit bezpečnost Arménie „tváří v tvář agresi sousedního Ázerbájdžánu“.

Pašinjan také podle Reuters naznačil, že neaktivita ruských mírových sil jasně říká, že se Rusko chystá opustit jihokavkazský region. Ruská federace podle něj kvůli válce na Ukrajině nemůže uspokojit bezpečnostní potřeby Arménie. „Tento příklad nám ukazuje, že závislost na jediném partnerovi v bezpečnostních otázkách je strategickou chybou,“ dodal na závěr Pašinjan.

Proti kritice se nejprve na Telegramu vymezil ruský politolog Sergej Markov. Pašinjana označil za zrádce arménského národa „v jeho historické existenci“. „Rusko po staletí zachraňovalo Armény. A nyní se Pašinjan rozhodl zradit Rusko a přeběhnout k nepřátelům Ruska. K Francii, USA a NATO,“ napsal na sociální síti Markov.

„Všichni arménští politici by nyní měli jednat podle moudrých rad ruského ministerstva zahraničí. Dříve, než bude pozdě,“ pohrozil na závěr Markov.

V pátek na vývoj událostí reagovalo i ruské ministerstvo zahraničí. „Považujeme za nepřípustné podněcovat nepřátelství a nenávist mezi našimi národy na úkor obviňování Ruska ze všech potíží arménského lidu,“ stojí na Telegramu ruského resortu zahraničí.

Představitelé ministerstva také dodali, že Rusko je hlavním investorem do arménské ekonomiky, takže „je pro něj výhodné udržovat se zemí zdravé vztahy.“

Znáte metodu sous-vide? Vyzkoušejte Kuřecí prsa k natrhání, vaše rodina si je zamiluje!
Znáte metodu sous-vide? Vyzkoušejte Kuřecí prsa k natrhání, vaše rodina si je zamiluje!

Metoda sous-vide zajišťuje masu díky přesnému nastavení teploty a doby při vaření šťavnatost. Kuřecí prsa zůstanou měkká a plná chuti. Zapojte se...