Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Arménie vystoupí z vojenského paktu vedeného Ruskem a uzavře mír s Baku

Arménský premiér Nikol Pašinjan s ruským prezidentem Vladimirem Putinem (7. září 2022) foto: Profimedia.cz

Arménie vystoupí z postsovětského vojenského paktu vedeného Ruskem, Organizace smlouvy o kolektivní bezpečnosti (ODKB). Termín ještě neurčila, řekl arménský premiér Nikol Pašinjan při interpelacích v parlamentu. Šéf arménské vlády rovněž ohlásil, že Jerevan je připraven do měsíce podepsat mírovou smlouvu s Baku.
  17:29

Arménie svedla s Ázerbájdžánem dvě krvavé války o Náhorní Karabach. Její porážka v bojích na podzim 2020 nakonec vyústila v loňskou ztrátu horské enklávy, z níž vzápětí uprchla většina tamních Arménů v obavě z ázerbájdžánských represí.

Pašinjan již dříve prohlásil, že arménskou porážku zavinili zrádní spojenci. Dva z nich – aniž by je jmenoval – podle premiéra dokonce pomáhali Ázerbájdžánu během bojů s Arménií v roce 2020.

„Vše zavinili ti, kdo vytvořili alianci, jejíž členové plánovali spolu s Ázerbájdžánem válku proti nám,“ prohlásil Pašinjan. Jeden z opozičních poslanců se dotázal premiéra, proč tedy Arménie, nespokojená s ODKB, z této aliance nevystoupí.

„Vystoupíme (...) a sami rozhodneme, kdy odejdeme,“ odvětil Pašinjan. „Co si myslíte? Jaký bude další krok? Vy si myslíte, že se vrátíme zpět? Ne, nemáme jinou cestu. Neobávejte se, zpátky se nevrátíme,“ dodal.

Arménie již na začátku května odmítla financovat ODKB, na konci května ani nevyslala svého zástupce na jednání ministrů obrany paktu, připomněl deník Kommersant na svém webu.

Členy ODKB jsou kromě Arménie také Rusko, Bělorusko, Kazachstán, Kyrgyzstán a Tádžikistán.

Pašinjan již dříve kritizoval Rusko za to, že nezasáhlo, aby zastavilo ázerbájdžánské síly v Karabachu, přestože v oblasti mělo své vojáky vyslané jako mírové síly. Od té doby veřejně zpochybňuje tradiční spojenectví své země s Ruskem – které má na území Arménie řadu vojenských zařízení – a začal navazovat užší vztahy se Západem.

Loni v září Ázerbájdžán při bleskové operaci dobyl Náhorní Karabach, který do té doby spravovali arménští separatisté. Arménie, která v roce 2020 s Ázerbájdžánem prohrála válku, tehdy nezasáhla. Obě země, které vedou jednání o uzavření mírové smlouvy, nyní pracují na vytyčení hranice mezi oběma státy, které v minulosti byly součástí Sovětského svazu. Pašinjan čelí protestům a kritice za územní ústupky Ázerbájdžánu.

Během interpelací policie u sídla parlamentu zadržela 42 opozičních demonstrantů, uvedlo ministerstvo vnitra podle agentury Interfax.

Pašinjan ohlásil připravenost mírovou smlouvu s Ázerbájdžánem uzavřít. „Text mírové dohody dostatečně vyzrál. Arménie je připravena během jednoho měsíce dohodu podepsat,“ řekl. Tvrzení Baku, že kvůli dohodě je nezbytné, aby Jerevan změnil ústavu země, Pašinjan podle Interfaxu odmítl jako „pokus torpédovat vyjednávání“.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!