Středa 21. dubna 2021svátek má Alexandra 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Arménská armáda vyzvala premiéra, aby s celou vládou odstoupil. Ten výzvu označil za pokus o vojenský převrat

Arménský premiér Nikol Pašinjan. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Arménský premiér Nikol Pašinjan. | foto: ČTK

Jerevan Arménská armáda ve čtvrtek vyzvala premiéra Nikola Pašinjana, aby i s celou vládou odstoupil. Podle agentury TASS stojí v prohlášení generálního štábu, že současný kabinet není schopný v kritické situaci pro národ přijímat odpovídající rozhodnutí.

Pašinjan odstoupit odmítl a výzvu označil za pokus o vojenský převrat, zatímco opozice ji na druhé straně podpořila. Moskva se drží stranou, podle ní jde o vnitřní záležitost kavkazské země.

„Premiér a vláda Arménie nejsou od nynějška schopni v této krizové a osudové situaci arménského lidu přijmout odpovídající rozhodnutí. V souvislosti se současnou situací požadují arménské ozbrojené síly rezignaci premiéra a vlády,“ uvádí v prohlášení generálního štáb. Podle vedení armády „neúčinné řízení současné vlády a vážné chyby v zahraniční politice přivedly zemi na pokraj zhroucení“.

Arménská televize odvysílala záběry, jak Pašinjanovi odpůrci křičí na premiéra...
Arménský premiér Nikol Pashinyan.

Pašinjan zareagoval výzvou svým stoupencům, aby se hned v Jerevanu sešli na centrálním náměstí Republiky. Ve vystoupení vysílaném na facebooku pak oznámil, že rozhodl o odvolání náčelníka generálního štábu a jeho prvního zástupce. Ministr obrany podle něj už připravuje jmenování jejich nástupců. Výměny v čele ozbrojených sil nicméně musí potvrdit prezident.

Agentura Reuters poznamenala, že není jasné, zda chce armáda podpořit své prohlášení použitím síly, nebo zda výzva adresovaná premiérovi, aby odstoupil, je jen slovního rázu.

Pašinjan čelí protestům a výzvám k rezignaci kvůli porážce v loňské krátké válce o Náhorní Karabach. Kritici ho obviňují, že se dopustil vlastizrady, když podepsal dohodu s Ázerbájdžánem, která znamenala nejen klid zbraní, ale také postoupení části sporného území.

„Nevěřím, že moje odstoupení je řešením problému. Navrhl jsem několik variant,“ prohlásil ve čtvrtek premiér megafonem k zástupu několika stovek přívrženců, kteří se na jeho výzvu sešli na náměstí Republiky. Vyjádřil zároveň přesvědčení, že vedení policie ani bezpečnostní služby s podobnou výzvou jako generální štáb nepřijdou.

Pašinjan se také snažil situaci uklidnit. „Myslím si, že nebezpečí převratu je zvládnutelné, je to jen emocionální reakce vojáků,“ řekl mimo jiné.

Na druhé straně Hnutí za záchranu vlasti, které utvořilo 16 politických stran přejících si Pašinjanovu rezignaci, požadavek armády k odchodu premiéra podpořilo. Zároveň zorganizovalo shromáždění svých stoupenců, které se koná na náměstí Svobody, rovněž v Jerevanu.

Hlavní opoziční strana Prosperující Arménie podle agentury AFP vzkázala premiérovi, aby využil „poslední šanci“ odejít bez násilí a vyhnout se „občanské válce“. „Apelujeme na Nikola Pašinjana, aby nevedl zemi do občanské války a krveprolití. Má poslední šanci odejít bez problémů,“ nabádá strana.

Moskva se zatím k událostem v Arménii vyjadřuje zdrženlivě. Mluvčí prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov řekl, že Kreml sleduje vývoj situace v této zemi se znepokojením. Nicméně dodal, že to považuje za „výlučně vnitřní záležitost Arménie, našeho velmi důležitého a blízkého spojence na Kavkaze“.

Mlynáři byli sexuální predátoři raného novověku, vypráví historik Čechura

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak krutí byli soudci, drábové a panstvo? Co si sedlák mohl dovolit, a za co dostal oprátku? Proč bylo právo v praxi...

Kritika naší práce je zcela neoprávněná, neetické to není, říká headhunterka

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Hledá nejvhodnější kandidáty pro vrcholové pozice. Manažery, specialisty, odborníky. „Sama jsem byla kdysi lovená, ale...

Mohl bych napsat knihu. Droppova zpověď o penězích, kritice, covidu i Boratovi

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Fotbalem si vydělával v sedmi zemích. Zažil čekání na výplatu v Rusku, blahobyt v Turecku i kritiku v Česku. Třeba...