Úterý 27. září 2022, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Arménská armáda vyzvala premiéra, aby s celou vládou odstoupil. Ten výzvu označil za pokus o vojenský převrat

Svět

  10:10aktualizováno  13:14
Jerevan - Arménská armáda ve čtvrtek vyzvala premiéra Nikola Pašinjana, aby i s celou vládou odstoupil. Podle agentury TASS stojí v prohlášení generálního štábu, že současný kabinet není schopný v kritické situaci pro národ přijímat odpovídající rozhodnutí.

Arménský premiér Nikol Pašinjan. foto: ČTK

Zakavkazská odysea: Trekování v Gruzii, Arménii a Azerbajdžánu

Pašinjan odstoupit odmítl a výzvu označil za pokus o vojenský převrat, zatímco opozice ji na druhé straně podpořila. Moskva se drží stranou, podle ní jde o vnitřní záležitost kavkazské země.

„Premiér a vláda Arménie nejsou od nynějška schopni v této krizové a osudové situaci arménského lidu přijmout odpovídající rozhodnutí. V souvislosti se současnou situací požadují arménské ozbrojené síly rezignaci premiéra a vlády,“ uvádí v prohlášení generálního štáb. Podle vedení armády „neúčinné řízení současné vlády a vážné chyby v zahraniční politice přivedly zemi na pokraj zhroucení“.

Arménská televize odvysílala záběry, jak Pašinjanovi odpůrci křičí na premiéra...
Arménský premiér Nikol Pashinyan.

Pašinjan zareagoval výzvou svým stoupencům, aby se hned v Jerevanu sešli na centrálním náměstí Republiky. Ve vystoupení vysílaném na facebooku pak oznámil, že rozhodl o odvolání náčelníka generálního štábu a jeho prvního zástupce. Ministr obrany podle něj už připravuje jmenování jejich nástupců. Výměny v čele ozbrojených sil nicméně musí potvrdit prezident.

Agentura Reuters poznamenala, že není jasné, zda chce armáda podpořit své prohlášení použitím síly, nebo zda výzva adresovaná premiérovi, aby odstoupil, je jen slovního rázu.

Jak to bude dál s Náhorním Karabachem? Schůzka vůdců koordinovaná Putinem dospěla prý k dohodě

Pašinjan čelí protestům a výzvám k rezignaci kvůli porážce v loňské krátké válce o Náhorní Karabach. Kritici ho obviňují, že se dopustil vlastizrady, když podepsal dohodu s Ázerbájdžánem, která znamenala nejen klid zbraní, ale také postoupení části sporného území.

„Nevěřím, že moje odstoupení je řešením problému. Navrhl jsem několik variant,“ prohlásil ve čtvrtek premiér megafonem k zástupu několika stovek přívrženců, kteří se na jeho výzvu sešli na náměstí Republiky. Vyjádřil zároveň přesvědčení, že vedení policie ani bezpečnostní služby s podobnou výzvou jako generální štáb nepřijdou.

Pašinjan se také snažil situaci uklidnit. „Myslím si, že nebezpečí převratu je zvládnutelné, je to jen emocionální reakce vojáků,“ řekl mimo jiné.

Na druhé straně Hnutí za záchranu vlasti, které utvořilo 16 politických stran přejících si Pašinjanovu rezignaci, požadavek armády k odchodu premiéra podpořilo. Zároveň zorganizovalo shromáždění svých stoupenců, které se koná na náměstí Svobody, rovněž v Jerevanu.

Hlavní opoziční strana Prosperující Arménie podle agentury AFP vzkázala premiérovi, aby využil „poslední šanci“ odejít bez násilí a vyhnout se „občanské válce“. „Apelujeme na Nikola Pašinjana, aby nevedl zemi do občanské války a krveprolití. Má poslední šanci odejít bez problémů,“ nabádá strana.

Moskva se zatím k událostem v Arménii vyjadřuje zdrženlivě. Mluvčí prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov řekl, že Kreml sleduje vývoj situace v této zemi se znepokojením. Nicméně dodal, že to považuje za „výlučně vnitřní záležitost Arménie, našeho velmi důležitého a blízkého spojence na Kavkaze“.

Autor:

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat