25. dubna 2018 17:59 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Arménská koalice končí. Partneři se nedohodli kdo dovede zemi k předčasným volbám

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Jerevan | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jerevan | foto: Ondřej Demut

JEREVAN Dosavadní vládní koalice v Arménii se rozpadá - svůj odchod z ní ve středu ohlásil menší partner Republikánské strany, levicová nacionalistická strana Dašnakcuťun (Arménská revoluční federace). Stalo se tak během sporů ohledně nového premiéra, který by měl zemi dovést k předčasným volbám. Na funkci šéfa vlády vznášejí nárok jak vládnoucí Republikáni, kteří mají ve sněmovně většinu i bez koaličního spojence, tak vůdce protestů, které svrhly premiéra Serža Sargsjana, opoziční politik Nikol Pašinjan.

„Udělali jsme vše pro to, aby se konal dialog. Ale nelze takto věčně pokračovat. Vzhledem k tomu opouštíme vládnoucí stranu a prohlašujeme, že parlament musí vybrat premiérem toho, kdo má důvěru lidu. Nový premiér musí řešit vnitropolitickou krizi a v demokratických podmínkách zajistit parlamentní volby,“ uvedla strana Dašnakcuťun v prohlášení, z něhož citovala agentura TASS. Ta také připomněla, že dva ze sedmi poslanců tohoto uskupení již dříve oznámili svůj přechod k opozici.

Opoziční předák Pašinjan ke zvolení premiérem potřebuje hlasy nejméně 53 z celkem 105 poslanců jednokomorového arménského parlamentu. Zatím má podle agentury TASS zaručenu podporu 40 zákonodárců. Přejdou-li k němu i všichni poslanci Dašnakcuťun, bude mu ještě šest hlasů scházet.

Republikánská strana má v parlamentu většinu

Vládnoucí Republikánská strana disponuje v parlamentu 58 ze 105 poslaneckých mandátů. „Máme většinu v parlamentu. Naše frakce je jednotná, budeme mít vlastního kandidáta (na premiéra),“ řekl novinářům šéf poslaneckého klubu Vagram Bagdasarjan.

Opoziční prozápadně orientovaná liberální aliance Cesta ven (Jelk), kterou reprezentuje vůdce protestů Pašinjan, má v parlamentu devět poslanců. Jednatřicet mandátů má blok Carukjan, sdružený kolem mocného arménského oligarchy Gagika Carukjana.

Strana Dašnakcuťun dostala podle koaliční dohody ve vládě tři křesla, a to ochrany životního prostředí, územního rozvoje a školství a vědy.

V Jerevanu se koná mítink tisíců přívrženců Pašinjana, který podle tiskových agentur požaduje vládu bez členů Republikánské strany. „Nedovolíme úřadům ukrást naše vítězství,“ řekl Pašinjan. „Bude nás tu každý den víc a víc, dokud nepřebereme moc,“ dodal.

ČTK
  • 1Diskuse
Najdete na Lidovky.cz