Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Svět

Arménský premiér nevidí vyhlídky na diplomatické řešení sporu o Náhorní Karabach

Arménský předseda vlády Nikol Pašinjan na facebooku informoval, že ázerbájdžánské síly se začaly posouvat směrem ke spornému Náhornímu Karabachu a arménské ministerstvo zahraničí oznámilo, že Ázerbájdžánci zaútočili na obce na sporném území včetně karabašské metropole Stěpanakert. foto: AP Photo

Jerevan/Baku - Arménský premiér Nikol Pašinjan uvedl, že konflikt o Náhorní Karabach nemá v této fázi diplomatické řešení, a to na dlouhou dobu. Kompromis, který by přijala jeho země, prý není přijatelný pro ázerbájdžánskou stranu sporu, uvedl podle agentury TASS. Turecko ústy svého viceprezidenta slíbilo vyslat vojáky na pomoc Ázerbájdžánu, pokud Baku o vojenskou podporu požádá.
  16:44aktualizováno  20:42

„Všechny ty naděje a návrhy, že je třeba najít diplomatické řešení, musíme za dané situace pokládat za ukončené. Vždy jsme říkali, že jsme připraveni řešit problém na základě kompromisu. Ale to, co je přijatelné pro arménskou stranu, již není přijatelné pro Ázerbájdžán,“ uvedl Pašinjan v záznamu, který zveřejnil na internetu.

Raketa v ulicích Náhorního Karabachu,
Zničené ulice v Náhorním Karabachu,

Pašinjan také vyzval lid, aby se chopil zbraní, protože jedině se zbraněmi v rukou lze podle něj dosáhnout přijatelného rozuzlení konfliktu. „Náš další postup - to je boj až do konce, ve jménu práv našeho lidu. Bez ohledu na to, co se stane, musíme bojovat za práva našeho národa. Kvůli stanovisku Ázerbájdžánu to znamená především chopit se zbraní a postavit se na obranu vlasti. Při efektivní organizaci pak můžeme dosáhnout přijatelného diplomatického řešení,“ řekl šéf arménské vlády podle agentury Interfax.

Lidé v Náhorním Karabachu nadále umírají, i když bylo uzavřeno příměří

Ázerbájdžán podle něj v současnosti není svolný souhlasit s ničím jiným, než s kapitulací arménských separatistů, ovládajících Náhorní Karabach. „Chápete, co by to znamenalo,“ dodal arménský ministerský předseda.

Pašinjan podle agentury AFP připustil, že situace na frontě je z hlediska arménských separatistů z Náhorního Karabachu „dosti vážná“, a vyzval představitele měst a obcí, politických stran, občanských organizací a podnikatelských kruhů k vytváření dobrovolnických jednotek, které by pomohly krajanům. „Je to buď vítězství, anebo porážka, nic jiného. Abychom vyhráli, musíme všichni vytvářet jednotky dobrovolníků,“ prohlásil s tím, že Ázerbájdžán vrhá do bitvy své poslední zálohy.

Nové příměří v bojích o Náhorní Karabach nevydrželo ani do rána. Arménie i Ázerbájdžán se obviňují z jeho porušení

Turecko nebude váhat vyslat své vojáky a poskytnout vojenskou podporu Ázerbájdžánu, pokud o to Baku požádá, uvedl turecký viceprezident Fuat Oktay v televizi. Dodal, že až dosud taková žádost nezazněla. Turecko již dříve vyjádřilo plnou solidaritu s Ázerbájdžánem a obvinilo Arménii, že okupuje ázerbájdžánské území, poznamenala agentura Reuters. Oktay v interview také kritizoval tzv. minskou skupinu Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě, která se pod vedením Francie, Ruska a Spojených států snaží zprostředkovat jednání o urovnání konfliktu; podle tureckého viceprezidenta 

Ministři Arménie a Ázerbájdžánu budou v USA projednávat situaci v Náhorním Karabachu

Spor o Náhorní Karabach - enklávu v jihozápadním Ázerbájdžánu s převážně arménským obyvatelstvem - trvá mezi Arménií a Ázerbájdžánem už desítky let. Ozbrojený konflikt vypukl v roce 1988 ještě za éry Sovětského svazu. Náhorní Karabach se s podporou Arménie odtrhl od Ázerbájdžánu v krvavé válce, která si podle odhadů vyžádala na 30.000 mrtvých a jejímž výsledkem byly statisíce uprchlíků. V současné době se Náhorní Karabach a přilehlý Lačinský koridor nacházejí pod vojenskou kontrolou Arménie. Ázerbájdžán považuje toto území za okupované. Současné boje, které se rozpoutaly 27. září, jsou považovány za nejtěžší od 90. let minulého století a vyžádaly si již stovky mrtvých.se snaží ponechat karabašský problém nevyřešený a politicky i vojensky podporuje Arménii.

Autor: